Neutronaktivációs analízisben használt HPGe detektorok modellezése Monte Carlo szimulációval

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Típus: 
MSc diplomamunka téma - nukleáris technika
MSc diplomamunka téma - orvosi fizika
Félév: 
2016/17/2.
Témavezető: 
Név: 
Szentmiklósi László
Email cím: 
szentmiklosi.laszlo@energia.mta.hu
Intézet/Tanszék/Cégnév: 
MTA Energiatudományi Kutatóközpont Nukleáris Analitikai és Radiográfiai Laboratórium
Beosztás: 
tudományos főmunkatárs
Konzulens: 
Név: 
Dóczi Rita
Email cím: 
doczi@reak.bme.hu
Intézet/Tanszék: 
NTI
Beosztás: 
egy. docens
Elvárások: 

angol nyelvtudás, C++ programozási készség, Linux

Leírás: 

A műszeres neutronaktivációs analízis során a minták indukált radioaktivitását alacsonyhátterű számlálókamrába telepített koaxiális HPGe detektorral mérjük.

A gamma spektrum alakját, amelyet ekkor a detektor válaszfüggvényének nevezünk, az alapvető fizikai kölcsönhatások (fotoeffektus, Compton-szórás és a párkeltés) alakítják ki. A válaszfüggvény a teljesenergia-csúcsból (ez az analitikailag hasznos komponens), folytonos háttérből (Compton-plató), háttércsúcsokból és nagy energián szökési csúcsokból áll.

A detektor válaszfüggvényét az adott geometriában tetszőleges energián ismerve a teljes spektrumot ezek súlyozott összegeként elő lehet állítani. Neutronaktivációval néhány egyvonalas gamma-forrás előállítható, amellyel a válaszfüggvény ezeken az energiákon kísérletileg is meghatározható.

A jelölt feladata a Budapesti Neutron Centrum NAA laboratóriumában (http://www.bnc.hu/?q=node/13) található D3, D4 és D5 n- ill. p-típusú HPGe detektorok számítógépes modellezése geant4 (és esetlegesen MCNP) Monte Carlo programcsomag segítségével, végül a számítások validálása mért spektrumok segítségével.