Optikailag detektált mágneses rezonancia berendezés fejlesztése

MSc diplomamunka téma - kutatófizikus
2016/17/2.
Simon Ferenc
f.simon@eik.bme.hu
Fizika Tsz.
egyetemi tanár
Kollarics Sándor
Fizikus MSc - kutatófizikus

kísérletező kedv, angol nyelvtudás, jó tanulmányi eredmények

Az optikailag detektált mágneses rezonancia (ODMR) spektroszkópia alkalmas az optikailag aktív anyagokban a triplett gerjesztési állapotok vizsgálatára (élettartam, energiaszerkezet). Ezen tulajdonságok ismerete pedig az ezen anyagok napelemekben ill. fényemittáló dióda alkalmazásokban történő felhasználása szempontjából szükséges, amellett, hogy alapkutatási szempontból is lényeges paraméterek, pl. a szinglett-triplett energiatávolság is adódik az ODMR vizsgálatokból. A csoportunkban nemrégiben kifejlesztettünk egy egyedülálló ODMR berendezést, ami a gerjesztő és emittált fény hullámhosszát is kontrollálja ill. méri. Ez a berendezés jelenleg 77 K-en működik és a további vizsgálatokhoz szükséges az eszköz 4 K felé történő kiterjesztése. A jelentkező feladata az ODMR technikában való elmélyedés, az alacsonyhőmérsékletű mérőfej megtervezésében és tesztelésében való részvétel, ill. az alacsonyhőmérsékletű ODMR mérések elvégzése egyfalú szén nanocső mintákon.