Szilícium-karbid nanorészecskék előállítása és jellemzése modern optikai módszerekkel

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Típus: 
BSc szakdolgozat téma - alkalmazott fizika
BSc szakdolgozat téma - fizikus
Félév: 
2016/17/2.
Témavezető: 
Név: 
Gali Ádám
Email cím: 
agali@eik.bme.hu
Intézet/Tanszék/Cégnév: 
Fizika Intézet, Atomfizika Tanszék
Beosztás: 
egyetemi docens
Elvárások: 

Szilárdtest-fizika és kvantummechanika elemi ismerete, szorgalom.

Leírás: 

Biológiai jelzőrendszerek keresése forró kutatási téma, mert azok potenciálisan rákos daganatok vagy egyéb betegségek felderítésére és esetleg gyógyításra is felhasználhatóak lennének. A fénykibocsátó, fluoreszcens nanokristályok az egyik legfontosabb ágát képezik a biológiai jelzőrendszereknek. Kutatócsoportunk olyan újszerű nanokristály megalkotását célozta meg, amelyet élő szervezetben is biztonságosan lehet használni. A közelmúltban sikerült előállítani kisméretű (átmerő: 1-5 nanométer) szilíciumkarbid (SiC) nanokristályokat, amelyek megfelelnek ennek a célnak. A kezdeti eredmények nagyon biztatóak: kellően erős lumineszcenciát mutatott mind egyfoton, mind kétfoton gerjesztésre.

Célunk az, hogy a kibocsátott fényt „hangoljuk” a SiC nanorészecskék adalékolásával, illetve a felületi kezeléssel. Emellett törekszünk arra, hogy paramágneses színcentrumokat vigyünk be a SiC nanorészecskéinkbe. Az új SiC nanorészecskék optikai, mágneses és egyéb tulajdonságait a legmodernebb vizsgálati módszerekkel lehet megvizsgálni, amelyek a világon is egyedülállóak.

 

A diplomázó feladata a SiC nanorészecskék előállításában és/vagy jellemzésében való részvétel, illetve a mérési módszerek fejlesztése. A feladatok egy részét a Tanszéken rendelkezésre álló berendezéseken, illetve a Wigner Fizikai Kutatóközpont laborjaiban lehet elvégezni (PL, FTIR, Infra-AFM, ODMR, etc.).