Az emberi szem fényszórási folyamatainak vizsgálata hullámfrontszenzoros mérőberendezéssel

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Típus: 
BSc szakdolgozat téma - alkalmazott fizika
Félév: 
2016/17/2.
Témavezető: 
Név: 
Erdei Gábor
Email cím: 
erdei@eik.bme.hu
Intézet/Tanszék/Cégnév: 
Fizika Intézet, Atomfizika Tanszék
Beosztás: 
egyetemi docens
Hallgató: 
Név: 
Holló Csaba Tamás
Képzés: 
Fizika BSc - alkalmazott fizika
Elvárások: 

Angol nyelvtudás fontos. Jó absztrakciós készség, alapvető optikai és biofizikai ismeretek. Interdiszciplináris szemlélet, önállóság. Alapszintű C-programozási gyakorlat, kísérletező kedv.

Leírás: 

A BME Fizikai Intézet Atomfizika Tanszéke résztvevője a 2014-ben indult „A szürkehályog hatékony gyógyítását elősegítő orvostechnika kutatás-fejlesztések” projektnek. Ennek fő célja a szürkehályogban szenvedő betegek részére olyan beültethető (intraokuláris) műanyag szemlencsék (IOL) kifejlesztése, amelyek a jelenlegi megoldásoknál komfortosabb látásérzetet biztosítanak. A szürkehályog esetén a szemben nagyfokú fényszórás lép fel, ami szélsőséges esetben vakságot okozhat. Az IOL lencsék műtéti beültetése után szintén van némi zavaró szórt fény, bár az előbbinél jóval kisebb mértékben. A szem fényszórási tulajdonságainak mérésére jelenleg nincs kereskedelmi forgalomban kapható, kvantitatív és objektív eredményeket produkáló mérőberendezés.

 

A szürkehályog korai felismerésének és számszerűsítésének megvalósítására az Atomfizika Tanszéken egy kísérleti hullámfrontszenzoros berendezés fejlesztése folyik. A készülék alapja egy korábbi diplomatéma keretében már összeállt, néhány részegysége hiányzik csak.

 

A hallgató feladata, hogy a korábban megkezdett munkát folytassa: fejezze be a hiányzó egységeket (célzó fényforrás, pupillamegvilágítás, kiértékelő szoftver), állítsa össze és üzemelje be a berendezést, valamint végezzen kalibrációs méréseket lencsékből összeállított szemmodell segítségével.