Egyedi szerves molekulákból kialakított nanovezetékek kísérleti vizsgálata

BSc szakdolgozat téma - alkalmazott fizika
MSc diplomamunka téma - nanotechnológia és anyagtudomány
MSc diplomamunka téma - kutatófizikus
2016/17/2.
Halbritter András
halbritt@mail.bme.hu
Fizika Tanszék
egyetemi tanár

Kísérletező készség, jó tanulmányi eredmények modern fizika tárgyakból

Alapkutatások szintjén fel lehet tenni a kérdést, hogy hogyan viselkednek az elképzelhető legkisebb elektronikai eszközök, melyekben az áram akár egyetlen atomon, vagy egyetlen molekulán keresztül folyik. Ezen kérdéskör vizsgálatával az egyedi molekulákból kialakított tranzisztorokat, memóriákat vagy szenzorokat vizionáló, molekuláris elektronika néven emlegetett kutatási terület foglalkozik. Ez a terület a sötétben tapogatózva indult, hiszen egyrészt az atomi méretskálán lezajló önszerveződő folyamatok nehezen megjósolhatók, másrészt az esetek nagy részében pontos képet adó mikroszkópiai eljárás nélkül, közvetett mérések segítségével kell feltérképezni a lezajló fizikai folyamatokat. Az elmúlt évtizedben azonban ez a kutatási terület óriási fejlődésen ment keresztül, és napjainkban hatékony méréstechnikák állnak rendelkezésre egyedi molekulákból kialakított eszközök vizsgálatára.

A szakdolgozó egy korábban kialakított molekulaadagoló rendszer segítségével különböző kémiai felépítésű szerves molekulákat kontaktál fém elektródákkal, és az önszervezőrő módon kialakuló egymolekulás nanovezetékek vezetési és szerkezeti tulajdonságait tanulmányozza. Ezen kutatásokba MSc diplomamunka és BSc szakdolgozat keretében egyaránt várunk érdeklődő hallgatókat.