Piezoelektromos nanoszál alapú mechanikai érzékelők minősítése

MSc diplomamunka téma - nanotechnológia és anyagtudomány
2016/17/2.
Dr. Volk János
volk.janos@energia.mta.hu
MTA EK MFA Mikrotechnológiai és Félvezető Karakterizáció Osztály
tudományos főmunkatárs
Dr. Halbritter András Ernő
halbritt@mail.bme.hu
Intézet/Tanszék:
Fizika Tanszék
egyetemi tanár, tanszékvezető

A jelentkezővel szemben támasztott elvárások: szilárdtestfizikai és félvezetőfizikai ismeretek; érzék és kitartás kísérleti munkához

A piezoelektromos nanoszálak több korszerű alkalmazásban (pl. tapintásérzékelés, energiahasznosítás, ultrahangos képalkotás) is nagy szerepet játszathatnak a közeljövőben. Bár az eszközök működését kísérletileg sikerült már több esetben is igazolni, az ezek leírását célzó, irodalomból ismert fizikai modellek vagy egyáltalán nem vagy csak erősen korlátozott mértékben használhatóak. Az MFA NEMS laborjában nemrégiben sikerült mechanikai deformáció hatására fellépő elektromos jelet rögzíteni kontaktált ZnO nanoszál alapú eszközzel. A hallgató feladata egyrészt a szenzor érzékenységének kísérleti meghatározása (gauge factor) statikus, ill. dinamikus terhelés alkalmazása mellett. Másrészt olyan mérések elvégzését várjuk, mellyel az alkalmazott ZnO rétegekre, ill. ZnO/fém átmenetekre jellemző releváns fizikai mennyiségek (pl. piezorezisztivitási együttható, piezoelektromos állandó, deformációs potenciál, Schottky-gát magasság) számszerűleg is meghatározható. Összevetve ezeket a számokat a kontaktált nanoszálon végzett kísérleti eredményekkel, várakozásunk szerint kiválasztható lesz majd a szenzorjelért felelős egy vagy több fizikai jelenség.