Szálas szerkezetű anyagok diszkrét mechanikai modellezése

PhD típus:
Fizikai Tudományok Doktori Iskola
Év:
Károlyi György
karolyi@reak.bme.hu
Kutatóintézet/Tanszék:
Nukleáris Technikai Intézet
Egyetemi tanár
Tudományos fokozat:
MTA doktora

Szálas szerkezetű anyagok előfordulnak a mérnöki gyakorlatban (szálerősítéses anyagok) és biológiai rendszerekben (sejtváz vagy porózus csontok szerkezete). Ilyen szerkezetek rugalmas tulajdonságainak vizsgálatára gyakran alkalmaznak olyan modellt, amely hajlékony szálak véletlen hálózatából áll, ahol a szálakat keresztkötések csatolják egymáshoz. A keresztkötések ezekben a modellekben egymáshoz képest szabadon elfordulnak. A modell vizsgálata során azt tapasztalták, hogy a hálózat sűrűségének függvényében vagy a hajlítási, vagy a normál alakváltozások dominálnak. Ezt a modellt szeretnénk tovább vizsgálni, figyelembe véve a keresztkötések elfordulás elleni merevségét is, valamint eltérő tulajdonságú elemi szálak egymásra hatását. Azt várjuk, hogy az így módosított hálózatban a nyírási alakváltozások szerepe is jelentős lesz. A modellel szerzett tapasztalatok hasznosak lehetnek a sejtváz viselkedésének megértésében és a szálerősítéses anyagok vizsgálatában is.

Angol nyelvtudás, programozási ismeretek.

Munkahely neve:
BME Nukleáris Technikai Intézet
Munkahely címe:
1111 Budapest, Műegyetem rkp. 9.