Spin cikloisok és skyrmionok vizsgálata multiferroikus anyagokban

PhD típus:
Fizikai Tudományok Doktori Iskola
Év:
Bordács Sándor
bordacs.sandor@wigner.bme.hu
Kutatóintézet/Tanszék:
BME, Fizika Tanszék
egyetemi adjunktus
Tudományos fokozat:
PhD

Olyan mágneses anyagokban, melyek kristályrácsa sérti az inverziós szimmetriát, modulált mágneses struktúrák jelenhetnek meg. Például az elektron mágneses momentum vektora a térben hélixet vagy cikloist rajzolhat ki a rendezett állapotban. Két dimenzióban a spinek nem triviális topológiájú örvénylő mintázatot is kialakíthatnak, melyet részecskefizikai analógiával élve skyrmionnak neveznek.

A korábbi kísérleti és elméleti munkák főként királis mágnesek helikális és skyrmion rács rendeződését vizsgálták. Azonban az inverziós szimmetria poláris mágnesekben is sérül, bennük ciklois és Néel típusú skyrmion állapotok jöhetnek létre, melyet kutatócsoportunk figyelt meg elsőként tömbi anyagokban. A jelölt feladata, hogy a poláris mágnesek, ún. multiferroikus anyagok modulált mágneses struktúráinak vizsgálatába kapcsolódjon be. A kísérleti munka során mágnesezettségmérések, kisszögű neutronszórás kísérletek, magneto-optikai és elektronmikroszkópos vizsgálatokban vehet részt. A kísérletek többsége nemzetközi kutatólaborokban zajlik, ezért a munka rövidebb kutatóutakkal jár együtt.

Biztos alapok elektrodinamikából, szilárdtestfizikából, kísérleti affinitás.

Munkahely neve:
BME Fizikai Tanszék
Munkahely címe:
1111 Budapest, Budafoki út 8.