Kvázi-stacionárius állapotok intenzív elektromágneses térben

2017/18/2.
Kis Dániel Péter
kis@reak.bme.hu
BME TTK NTI Atomenergetika Tanszék
Szilvási Réka
Fizika BSc - fizikus

Angol nyelvismeret, jártasság az elektrodinamika és a kvantumelmélet tárgyköreiben, programozási ismeretek

A rövid élettartamú, kvázi-stacionárius állapotok a fizika sok területén megjelennek. A kvantumkémia és a molekulafizika világában az intenzív elektromágneses tér jelenlétében megvalósuló kvázi-stacionárius állapotok ismert folyamatai a tunneling és a multi-photon ionization (MPI), mely jelenségeknek kiterjedt irodalma is van. Ilyen állapotok a magfizika világában tipikusan a magreakciókban (rezonanciák) és a radioaktív alfa-bomlásban jelennek meg. E rendszerek elméleti leírása az R-mátrixszal lehetséges, de alternatívát jelent a komplex energia-sajátértékek alkalmazása és bizonyos esetekben a Gamow-faktor meghatározása is. A lézerek fejlődése következtében (pl. az ELI projekt, melynek magyarországi divíziója is van) e magfizikai rendszerek lézertérbeli viselkedésének leírása, megértése releváns kutatási területté fejlődhet.

Ennek kapcsán a szakdolgozat célja, kvázi-stacionárius állapotok elektromágneses terekben történő leírásának tanulmányozása a szakirodalomban fellelhető publikációk alapján, kiemelt hangsúlyt fektetve a Floquet-formalizmuson alapuló komplex energiasajátértékek perturbatív meghatározására és a Gamow-faktorral történő speciális leírásra. Továbbá részfeladat a megismert módszerek valamelyikének egyszerű kvázi-stacionárius kvantumrendszerekre (pl. átlagtér közelítésben leírható alfa-cluster modellre) történő konkrét alkalmazása is.