Femtoszekundumos lézerimpulzusok kölcsönhatása klaszterekkel.

MSc diplomamunka téma - nanotechnológia és anyagtudomány
MSc diplomamunka téma - optika és fotonika
MSc diplomamunka téma - kutatófizikus
2017/18/2.
Földes István
foldes.istvan@wigner.mta.hu
MTA Wigner FKK
tudományos tanácsadó
Pokol Gergő
pokol@reak.bme.hu
Intézet/Tanszék:
Nukleáris Technikai Intézet

Angol tudás (szakmai), kísérleti affinitás, számítógépes ismeretek (LABVIEW, MATLAB előnyben részesítve).

Az impulzusszelepeken kiáramló gáz adiabatikus hűlése következtében kialakuló nemesgáz klaszterek alkalmasak a lézerfény magas felharmonikusainak intenzív generálására, azaz attoszekundumos (10^-18 s) fényforrás létrehozására a vákuum-ultraibolya tartományban. Másfelől a felharmonikusok tanulmányozásával a Wigner Központban sikerült demonstrálni a klaszterek belsejében kialakuló nanoplazma jelenlétét, ami egyúttal egy új klaszterdiagnosztikai módszerként is használható. A diplomamunkás a magas felharmonikusok spektroszkópiájával, és egyéb módszerekkel szerez új információkat a klaszterek illetve a nanoplazma fizikájának mélyebb megértéséhez.  A kísérleti munkát a Wigner Fizikai Kutatóközpont hELIos laboratóriumában lehet végezni, ahol rendelkezésre áll egy 40 fs/ 4 mJ Ti-zafír lézer, a vizsgálatokhoz szükséges vákuumrendszer és a vákuum-ultraibolya spektrométer.  A számítástechnikai háttér lehetővé teszi a szimulációs modellezst is.