Szimultán integrált boost besugárzási technika dozimetriai vizsgálata fej-nyak tumoros betegek esetén

MSc diplomamunka téma - orvosi fizika
2017/18/2.
Dr. Pesznyák Csilla
pesznyak@reak.bme.hu
Nukleáris Technikai Intézet
Német Brigitta Tímea
Fizikus MSc - orvosi fizika

sugárterrápiás ismeretek, angolnyelv ismerete

A szimultán integrált boost (SIB) besugárzási technika klinikai alkalmazása fej-nyak tumoros betegek esetén nagyon precíz, körült körültekintő munkát igényel. A klinikai gyakorlatban általában az intenzitás modulált forgó besugárzási technikát (IMAT) alkalmazzák, nagyon szigorú minőségbiztosítás mellett. Az IMAT során több mezőből történik a besugárzás, miközben a lineáris gyorsító gantry-je folyamatosan mozog. Optimalizáló eljárások segítségével tetszőleges számú szegmens (al-mező) hozható létre, melyek biztosítják a kívánt dóziseloszlást, ehhez inverz tervezési módszert használnak. A diplomamunka az Országos Onkológiai Intézetben kell elkészíteni, ahol a hallgató megtanulja a Varian Eclipse tervezőrendszer használatát. A diplomamunka célja, hogy a daganatos betegek esetén vizsgálja a besugárzási terv minőségi és dozimetriai paramétereit, és meghatározza a klinikai alkalmazhatóságának minőségi követelményeit. A hallgató feladatai:

1. Intenzitás modulált forgó besugárzástervezés megismerés, irodalomkutatás SIB besugárzás esetén

2. Fej-nyak régió SIB sugárterápiás tervének elkészítése RapidArc technikával.

3. Dózis-térfogat hisztogram elemzése és dozimetriai paraméterek kigyűjtése a céltérfogatról és védendő szervekről, az eredmények értékelése a homogenitás és konformitás indexek segítségével.

4. A RapidArc technika minőségellenőrzési, minőségbiztosítási protokolljának elkészítése SIB kezelések esetén.

5. A RapidArc technikával készült besugárzási tervek dozimetriai ellenőrzése és elemzése.