Mágneses skyrmion fázis kísérleti vizsgálata

MSc diplomamunka téma - nanotechnológia és anyagtudomány
MSc diplomamunka téma - kutatófizikus
2017/18/2.
Bordács Sándor
bordacs.sandor@wigner.bme.hu
Fizika Tanszék
egyetemi adjunktus
Balogh László
Fizikus MSc - nanotechnológia és anyagtudomány

Jó eredmények szilárdtestfizikából, vonzódás kísérleti munkához, angol szakszöveg megértése.

Térbeli inverziós szimmetriát sértő mágnesekben megjelenő antiszimmetrikus (Dzyaloshinskii-Moriya) kicserélődési kölcsönhatás mágneses "örvényeket", ún. skyrmionokat stabilizálhat. Ezek a spin szerkezetek nem-triviális topológiával rendelkeznek, melynek köszönhetően jelenlétük a Hall-effektusban (topológikus Hall-effektus) illetve a mágnesezettségben is kimutatható. Mivel a mezoszkopikus (10 - 100 nanométeres) skyrmionok alacsony áramsűrűségekkel könnyedén mozgathatóak, ezért számos javaslat született nagy sűrűségű mágneses memóriákban történő alkalmazásukra. A szakirodalom áttekintését követően a hallgató feladata a skyrmion fázis mágnesezettség mérésekkel, mágneses atomierő mikroszkópiával vagy kisszögű neutronszórás kísérletekkel történő vizsgálata újonnan szintetizált nem-centroszimmetrikus mágneses anyagokban.