Nukeleáris nyomdetektorok öregedési vizsgálata és Monte Carlo szimulációja

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Típus: 
MSc diplomamunka téma - orvosi fizika
Félév: 
2017/18/2.
Témavezető: 
Név: 
Hülber Erik
Email cím: 
ehulber@radosys.com
Intézet/Tanszék/Cégnév: 
Radosys Kft.
Beosztás: 
Ügyvezető Igaztagó
Konzulens: 
Név: 
Dr. Légrády Dávid
Email cím: 
legrady@reak.bme.hu
Intézet/Tanszék: 
NTI
Beosztás: 
egy. docens
Hallgató: 
Név: 
Gyökös Réka
Képzés: 
Fizikus MSc - orvosi fizika
Elvárások: 

Programozási tapasztalat C/C++ nyelveken, angol nyelvtudás, méréstechnikai ismeretek, önálló problémamegoldási készség

Leírás: 

A nukleáris szilárdtest nyomdetektorok a radonaktivitás-koncentráció passzív mérésére szolgálnak. A nyomdetektor anyaga egy speciális polimer, amely szerkezetében az alfa részecskék elnyelődésük során apró sérüléseket hoznak létre. A létrejövő nyomok száma arányos a mérés helyszínén kialakuló radonaktivitás-koncentrációval.

A diplomamunka célja annak a szisztematikus vizsgálata, hogy bizonyos választott (környezeti, gyártási, tárolási) paraméterek, hogyan befolyásolják ezen nyomdetektorok érzékenységét.

A hallgató feladatai:

1) Célzott kísérlet megtervezése, elvégzése és kiértékelése a detektorlapka érzékenységének (ageing), illetve a kialakult látens nyomok elhalványulásának (fading) időbeli változására.

- Külön kitérve az egyes fizikai paraméterek (hőmérséklet, páratartalom, nyomás,töltő gáz összetétele) hatásának vizsgálatára.

- Ezek alapján javaslatot tenni az ún. pihentetési- és polcidő tartamára, valamint az optimális körülményeire.

2) Megvizsgálni, hogy egy kiválasztott környezeti paraméter (hőmérséklet, nyomás vagy páratartalom), mint a besugárzás jellemzője, milyen mértékben befolyásolja a nyomdetektor érzékenységét.

- Továbbá feladat egy Monte Carlo szimulációs modell megalkotása, annak verifikációja egyszerűbb kísérleti összeállítással (pl. különböző detektorház típusok érzékyenségének összehasonlítása) és felhasználása további összefüggések megállapítására.