Kvantum-statisztikák és munka statisztika fermionikus nano-rendszerekben

MSc diplomamunka téma - kutatófizikus
2018/19/1.
Dr. Zaránd Gergely
zarand@eik.bme.hu
BME Fizikai Intézete, Elméleti Fizika Tanszék
egyetemi tanár
Grabarits András József
Fizikus MSc - kutatófizikus

Kiváló eredmények az elméleti fizikai tárgyakból.

Egy időben változtatott paraméterű kvantum rendszer energia változása statisztikus jellegű: ugyanabból a kvantum-állapotból indítva a rendszert, és ugyanolyan időbeli változásnak alávetve  a kvantum rendszer energiaváltozása véletlenszerű.  A diplomamunkás feladata annak feltérképezése fermionikus véletlen mátrix modellekkel leírható nano-rendszerekben, hogy az egyes szimmetriák (unitér, ortogonális ill. szimplektikus) hogyan befolyásolják az energia abszorbciót.  Különösen izgalmas kérdés, hogy létezik-e adiabatikus limesz, illetve hogy azt hogyan éri el a rendszer?  Tanulmányozandó továbbá a Fermi-nívó kiszélesedése, és az ehhez asszociálható energiatérbeli diffúziós állandó viselkedése, a paraméterek változtatási sebességétől való függése.