Alfa-bomlás lézertérbeli leírása komplex energia-sajátértékekkel

Investigation of the laser assisted alpa-decay with complex energy-eigenvalues
MSc diplomamunka téma - kutatófizikus
2018/19/2.
Dr. Kis Dániel Péter
kis@reak.bme.hu
NTI Atomenergetika Tanszék
Szilvási Réka
Fizikus MSc - kutatófizikus

Angol nyelvismeret, a kvantummechanika és az elektrodinamika haladó szintű ismerete, jártasság a programozásban és a  numerikus számítások végzésében.

Az elmúlt években több olyan projekt is napvilágot látott, amelyeknek célja ultra nagy intenzitású lézerek megvalósítása. Ilyen pl. a hazánk részvételével megvalósuló ELI projekt. Ennek következtében megnőtt az érdeklődés a lézer-atommag kölcsönhatás elméleti vizsgálatára is. A rövid élettartamú kvázi-stacionárius állapotok megjelenése tipikusan a magreakciókban (rezonanciák) és a radioaktív alfa-bomlásban fordulnak elő. Az ilyen rendszerek elméleti leírása az R-mátrixszal lehetséges, de alternatívát jelent a komplex energia-sajátértékek alkalmazása, amely lehetőséget nyithat a rövid impulzusú lézertér jelenlétének figyelembevételéhez is. A diplomamunka célja, az utóbbi módszer általános tanulmányozása a szakirodalomban fellelhető publikációk alapján, továbbá a lézertérben végbemenő alfa-bomlás közelítő leírása a komplex-energiasajátértékek modellkörnyezetében.