Kvantumvalószínűségszámítás és mátrixalgebrák - kvantumos stratégiák többszereplős játékokban

Quantum probability theory and matrix algebras - quantum strategies in many player games
MSc diplomamunka téma - kutatófizikus
2018/19/2.
Weiner Mihály
mweiner@math.bme.hu
BME Matematika Intézet, Analízis tanszék
docens
Szunyogh László
szunyogh@phy.bme.hu
Intézet/Tanszék:
BME Fizika Intézet, Elméleti Fizika Tanszék
Tanszékvezető egyetemi tanár
Szilágyi Zsombor
Fizikus MSc - kutatófizikus

A jelentkezőnek erős lineáris algebrai és funkcionálanalízis alapokkal kell rendelkeznie. Kvantumfizikai ismeretek megléte előny, de ami ténylegesen kelleni fog, a kutatás közben is elsajátítható.

Egy csapat két tagjának - mondjuk Alice és Bobnak - egyenletes, független valószínűséggel kisorsolnak egy-egy számot az {1,2,3} halmazból. Alice egy bitet küldhet Bobnak, ami után Bobnak meg kell tippelnie, hogy ugyanazt a számot kapta-e, mint Bob. Már egy ilyen egyszerű esetben is a maximális nyerési esélye nagyobb, ha klasszikus bit helyett kvantum bitet használhatnak a játékban. A kutatás célja a kvantum valószínűségszámítás ilyen és más ehhez hasonló játék-fölállásokon keresztül történő tanulmányozása, illetve klasszikussal való összehasonlítása. További célok olyan kvantumos protokolokban (pl. kvantumos titkosítási eljárásokban) megjelenő mátrixalgebrai struktúrák tanulmányozása mint a MUB ("mutually unbiases bases") rendszerek.