Nem-hermitikus dinamika egyszerű kvantumrendszerekben

Non-hermitian dynamics in simple quantum systems
2019/20/2.
Dóra Balázs
dora@eik.bme.hu
Elméleti Fizika Tanszék
egyetemi tanár

Kiváló eredmények elméleti fizikai tárgyakból.

Nem fér kétség hozzá, hogy a hagyományos kvantummechanika kiállta az idők próbáját. Napjainkban mégis egyre több kísérleti és elméleti munka lát napvilágot, mely azt a témát járja körül, milyen következményekkel járna, ha a Hamilton-operátor nem-hermitikus lenne. Ennek eredményeként a sajátértékek lehetnek képzetesek is, az időfejlődés pedig nem lesz unitér, vagyis a hullámfüggvény normája nem marad meg. Ilyen rendszerek kísérleti megfigyelése is lehetséges, akár úgy, hogy csak emuláljuk a Schrödinger-egyenletet egy klasszikus fizikai rendszerben, akár úgy, hogy egy megfelelően előkészített nyílt kvantumrendszert tekintünk.

A diplomamunka célja ezen jelenségek leírásának megismerése néhány szabadsági fokkal rendelkező (pl. harmónikus oszcillátor vagy néhány spin) rendszerekben, illetve összevetése a hermitikus esetben tanultakkal.