Fluoreszcens festékek felületanalitikai minősítése

Investigation of fluorescent dyes by surface analytical methods
MSc diplomamunka téma - nanotechnológia és anyagtudomány
2019/20/2.
Homokiné dr. Krafcsik Olga
krafcsik@eik.bme.hu
Fizika Intézet, Atomfizika Tanszék

angol nyelvtudás, szilárdtestfizikai alapismeretek

• A téma a „Humán agydiagnosztika fejlesztése epilepszia kezelése céljából” c. NVKP16 projekthez kapcsolódik
  • A projekt során a kifejleszteni kívánt jelzőrendszereket biológiai környezetben (agysejtekben) kell felhasználni. Ehhez az alkalmazott nanokristályok felületét megfelelően módosítani kell. A SiC nanokristályok felülete az előállítási folyamat miatt poláros, és így vízben jól oldódik. Amennyiben a SiC nanokristályokat az agysejtek ioncsatornájához kívánjuk juttatni, akkor a felületet hidrofóbbá kell alakítani alkalmas felületi funkciós csoportok segítségével. A BME-AFT Felületanalitikai laboratóiumában található, 2018-ban korszerűsített XPS berendezés segítségével ellenőrizzük az előállítás sikerességét, feltárjuk a technológia során a minta felületén kialakult esetleges szennyezőket, javaslatot teszünk a technológia fejlesztési lépéseire vonatkozóan.
  • A szakdolgozat keretén belül elvégzendő feladatok:
    • A fluoreszcens festékek szakirodalmának áttekintése
    • Az XPS módszer megismerése
    • Az XPS berendezés kezelésének és a méréskiértékelő szoftver használatának elsajátítása
    • A Wigner Intézetben a SiC alapú minták előállítási módszerének megismerése
    • XPS mérés végzése, a mérések kiértékelése és értelmezése - a projekt keretében a Wigner Intézetben előállított - SiC alapú mintákon