PIV vizsgálatok vízszintes áramlási csatornában

PIV measurements in a horizontal flow channel
BSc szakdolgozat téma - alkalmazott fizika
2019/20/2.
Aszódi Attila Dr.
aszodi@reak.bme.hu
BME NTI
egyetemi tanár
Yamaji Bogdán Dr.
yamaji@reak.bme.hu
Intézet/Tanszék:
BME NTI
Szerbák Dániel
Fizika BSc - alkalmazott fizika

- Termohidraulikai ismeretek

- Érdeklődés az atomenergetika és a kísérletes munka iránt

- Angol nyelvismeret, angol nyelvű irodalom olvasásának és feldolgozásának képessége

- Önálló munkára való képesség és hajlandóság

A BME Nukleáris Technikai Intézetben 2007-től áll rendelkezése Particle Image Velocimetry (PIV) mérőrendszer, mely alkalmas komplex geometriában lejátszódó áramlási folyamatok beavatkozás-mentes mérésére. A méréstechnika segítségével rögzített kétdimenziós sebességmezők által az áramlás térben és időben vizsgálható. A szakdolgozat keretében a hallgató feladata egy vízszintes, négyzet keresztmetszetű áramlási csatorna alkalmazásba vétele és laboratóriumi mérések céljára történő felújítása, szükség esetén egyes részeinek újjáépítése. A kísérleti modell célja alapvető áramlási folyamatok vizsgálata, illetve az áramlásba helyezett, átáramlott keresztmetszetet módosító tárgyak áramlásra gyakorolt hatásának vizsgálata. A feladat részeként az NTI PIV laborban rendelkezésre álló eszközök segítségével ki kell alakítani a kísérleti modellt kiszolgáló gépészeti környezetet is.
A szakdolgozó feladatai:
•    megismeri a BME Nukleáris Technikai Intézetben telepített PIV mérőrendszert,
•    megismeri a PIV méréstechnikára vonatkozó hazai és nemzetközi szakirodalmat,
•    alkalmazásba veszi, szükség esetén korszerűsíti az NTI PIV labor négyzet keresztmetszetű áramlási csatorna kísérleti modelljét,
•    összeállítja az áramlási csatornát kiszolgáló gépészeti környezetet,
•    mérést/méréseket végez a mérési összeállításon,megvizsgálja az áramlásba helyezett különböző geometriák (pl. hasáb, pálca, stb) áramlásra gyakorolt hatását,
•    eredményeit egy maximum 60 oldalas szakdolgozat dokumentumban a kari szabályozásnak megfelelő formában és határidőre leírva összefoglalja