Mesterséges kristályok előállítása 2D anyagok heterostruktúráiban

Creating artificial crystals in heterostructures of 2D materials
MSc diplomamunka téma - nanotechnológia és anyagtudomány
2019/20/2.
Nemes-Incze Péter
nemes@mfa.kfki.hu
Energiatudományi Kutatóközpont
tudományos munkatárs
Csonka Szabolcs
csonka@mono.eik.bme.hu
Intézet/Tanszék:
Fizika tanszék, Természettudományi Kar
Csikai Dávid
Fizikus MSc - nanotechnológia és anyagtudomány

Alapvető szilárdtestfizikai és kvantummechanikai ismeretek.

Kétdimenziós kristályok egy elemi cella, vagy akár egyetlen atom vastagságú rétegekre vékonyíthatók, az ún. ragszalagos módszerrel. A lehetséges ilyen réteges anyagok közé tartozik a grafén, átmeneti fém kalkogenidek (pl. MoS2), stb., megtalálhatóak köztük fémek, félfémek, szupravezetők, topologikus szigetelők, félvezetők, stb. Az atomi vastagságra való szétválasztásuk után, ezek az anyagok Legóval való építkezéshez hasonlóan újra egymásra helyezhetők. Ezáltal az építőkövek megfelelő kiválasztásával és előre megtervezett sorrendjével, a létrehozott mesterséges kristályok fizikai tulajdonságait személyre szabhatjuk. Az MSc szakdolgozat során a diák bekapcsolódik a csoportomban zajló kutatásokba a 2D anyagok területén.

A munka együttműködésben zajlik külföldi és budapesti (BME, Wigner, ELTE) partnerekkel.

Az MSc munka során lehetőség van a legmodernebb kísérleti infrastruktúra használatával világszínvonalú kutatási munkába való bekapcsolódásba.