Mágneses gerjesztések időfüggő csatolás esetén

Magnetic excitations with time dependent couplings
2019/20/2.
Udvardi László
udvardi@phy.bme.hu
Elméleti Fizika Tanszék
tudományos főmunkatárs
Kiss Roberta Zsófia
Fizika BSc - fizikus

A kvantummechanika alapszintű ismerete

Napjainkban egyre nagyobb az érdeklődés a különböző spintronikai eszközök fejlesztése iránt. Ezek az eszközök, mint pl. spin-szelep, a vékonyrétegek mágneses és vezetési tulajdonságain alapulnak. A jelenleg rendelkezésre álló kísérleti eszközök lehetővé teszik a csak néhány atom vastag vékonyrétegek mágneses tulajdonságainak a feltérképezését. A szilárdtestfizika egy másik aktívan kutatott területe a felületi akusztikus hullámok elektronikai alkalmazásai. Egy piezoelektromos lapra elektródákat párologtatva és azokat megfelelő frekvenciájú feszültséggel gerjesztve hullámokat hozhatunk létre annak felületén. Ha a piezoelektromos felületre mágneses vékonyréteget gőzőlünk, akkor tanulmányozhatjuk a felület rezgéseinek és a mágneses momentumok kölcsönhatását. A diplomamunka során a rendszer egy egyszerú modelljét kell tanulmányozni analítikusan vagy numerikusan. Egy ferromágneses spin lánc mágneses gerjesztéseit kell megvizsgálni abban az esetben, ha a csatolás közöttük időben periódikusan változik.