Téridőmodellek vizsgálata három dimenzióban.

Investigations on models of space-time in three dimensions
2021/22/2.
Lévay Péter Pál
pplevay@gmail.com
Fizikai Intézet Elméleti Fizika Tanszék
Tudományos főmunkatárs
Elek Péter
Fizika BSc - fizikus

Érdeklődés a matematikai fizika iránt.

Alapfokú relativitáselméleti, és csoportelméleti  ismeretek.

A három (két tér és egy idő) dimenziós téridőmodellek vizsgálata alapvető fontosságú a gravitáció és a kvantummechanika kapcsolatainak tanulmányozásához. Itt a kvantálás és a geometria matematikai összefüggéseit egy a valódi fizikai szituációknál sokkalta egyszerűbb esetben figyelhetjük meg. Jóllehet ebben az esetben nem tanulmányozhatunk olyan fontos jelenségeket mint a gravitációs hullámok, azonban léteznek olyan érdekes fekete lyuk megoldások, melyek az asztrofizikai szempontból is fontos forgó fekete lyukak háromdimenziós analogonjai. Meglepő módon ezeknek a leírása a csoportelmélet segítségével elegáns módon megadható. A szakdolgozat feladata az ezekkel a modellekkel kapcsolatos eredmények megismerése, feldolgozása, és (lehetőség szerint) a geometriai strukturák integrálgeometriai módszerek felhasználásával történő átfogalmazása illetve szemléltetése.