TbMn6Sn6 magneto-optikai Kerr effektus spektrumának vizsgálata

Magneto-optical spectroscopy in TbMn6Sn6
BSc szakdolgozat téma - alkalmazott fizika
2021/22/2.
Dr Bordács Sándor
bordacs.sandor@ttk.bme.hu
Fizika Tanszék
Papp Levente
Fizika BSc - alkalmazott fizika

Biztos alapok elektrodinamikából és szilárdtestfizikából, kísérletező kedv, angol nyelvtudás

A mágneses rendeződés és a vezetési elektronok kölcsönhatásának következtében itineráns mágnesekben, a normál Hall-effektus mellett, megjelenik az ún. anomális Hall-effektus (AHE). Intrinsic esetben az AHE-t a sávszerkezet spin-pálya kölcsönhatás következtében bekövetkező nem-triviális torzulásai okozhatják, tehát a sávszerkezet vizsgálata segíthet a lényeges elektronállapotok azonosításában. Erre ad lehetőséget a magneto-optikai Kerr-effektusnak (MOKE) mérése. A MOKE lényege, hogy a mágneses anyag felületéről visszaverődő fény polarizációja megváltozik, elfordul és elliptikussá válik. Ez a jelenség a dc Hall-effektus optikai analógja, a véges frekvenciás nem-diagonális vezetőképesség következménye.

Az érdeklődő hallgató feladata a TbMn6Sn6 MOKE spektrumának tanulmányozása. Ez a kagome rácsban kristályosodó anyag azért került az elmúlt években az érdeklődés középpontjába, mert nagy AHE-át a sávszerkezetében megjelenő lineáris diszperziójú sávoknak tulajdonítanak. Ezeket az állapotokat eddig csak felületre érzékeny pásztázó szondás módszerekkel vizsgálták. A hallgató feladata a MOKE érzékeny detektálásához szükséges technika megismerése, majd a magneto-optikai spektrum mérése széles energia tartományban a látható (VIS), közeli és közép infravörös (NIR, MIR) tartományokban. A technika lehetőséget nyújt a kísérletek alacsony hőmérsékleteken és nagy mágneses terekben történő elvégzésére.