Nanoáramkörök vizsgálata rezgőkörökkel

Investigation of nanocircuits using resonators
BSc szakdolgozat téma - alkalmazott fizika
MSc diplomamunka téma - nanotechnológia és anyagtudomány
MSc diplomamunka téma - kutatófizikus
2021/22/2.
Scherübl Zoltán
scherubl.zoltan@gmail.com
Fizika Tanszék
tudományos munkatárs

Alapos szilárdtest fizikai ismeret, motiváció kísérleti munkára, angol nyelvtudás, alapfokú programozási ismeretek.

A nanoáramkörök vizsgálata ma a szilárdtestfizika talán legintenzívebben kutatott területe. A tanulmányozott rendszerek között szerepelnek spintronikai eszközök, topologikus vagy akár kvantumszámításhoz készülő áramkörök. Ezeket az áramköröket hagyományosan DC áram mérésekkel tanulmányozzuk, azonban napjainkban egyre fontosabb szerepet kap az áramkörök rezgőkörökkel való kiolvasása is. A nanoáramkör hangolása a hozzá csatolt rezgőkör effektív paramétereinek változását eredményezi,  így a rezgőkör paramétereinek vizsgálata a nanoáramkör nem destruktív kiolvasását teszik lehetővé.  A kvantumelektronika laboratóriumban megahertzes, és gigahertzes szupravezető rezonátorokat is használunk alacsony dimenziós anyagok vizsgálatára, vagy kvantumos áramkörök befolyásolására is.

A szakdolgozat készítése során a hallgató bekapcsolódik az áramkörök létrehozásába és alacsony hőméréskleti mérésébe. Ezek az áramkörök mind mesterséges atomokon, mind két dimenziós kristályokból készített áramkörökön is alapulhatnak. A kutatómunka szoros együttműködésben zajlik több nemzetközi partner intézettel.

(a)	Mikrohullámú szupravezető rezonátor optikai képe, (b) és a mikrohullámú transzmisszióban mért rezonanancia görbék különböző hőmérsékleten.

(a) Mikrohullámú szupravezető rezonátor optikai képe, (b) és a mikrohullámú transzmisszióban mért rezonanancia görbék különböző hőmérsékleten.

A témavezető elérhetősége:

Dr. Scherübl Zoltán

Telefon: +36-1-463 1650

E-mail: scherubl.zoltan@gmail.com

A diplomamunka készítésének helye és címe:

Fizika Tanszék, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

Budafoki út 6-8., 1111 Budapest