Multimodális és radiomikai módszerek alkalmazása az orvosi képalkotásban

Application of multimodal and radiomics methods in medical imaging
MSc diplomamunka téma - orvosi fizika
2022/23/2.
Dr. Szigeti Krisztián
szigeti.krisztian@med.semmelweis-univ.hu
Semmelweis Egyetem, Általános Orvostudományi Kar, Biofizikai és Sugárbiológiai Intézet
tudományos főmunkatárs
Dr. Simon Ferenc
simon.ferenc@ttk.bme.hu
Intézet/Tanszék:
TTK, Fizika Tsz.
egyetemi tanár
Járó Izabell Anna
Fizikus MSc - orvosi fizika

Interdiszciplináris érdeklődési kör, programozási ismeretek, orvosi képalkotási ismeretek (előny MRI)

Az orvosi képalkotásban az elmúlt évtizedben jelentős átalakulás figyelhető meg. A multimodális (PET/CT) képalkotáson túl számos matematikai módszert kezdtek használni a pontosabb klinikai diagnózis felállítására.

A feladat

A tüdőrák a legtöbb daganatos megbetegedéshez hasonlóan heterogén betegségcsoport. A projekt során a nem-kissejtes tüdőkarcinómára (NSCLC) fókuszálunk amelynek jelenleg a klinikai diagnózisa a szövettani vizsgálaton alapul.

PET/CT vizsgálat során a páciensnek intravénásan radioaktív fluor-18 (18F) izotóppal jelölt glükózt (fluoro-dezoxi-glülóz, FDG) adunk be. A vizsgálatnak kiemelt szerepe van tumordiagnosztikában, és az áttétek feltérképezésében (stádiummegállapítás), mivel a legtöbb daganattípus halmozza az FDG-t. Az elmúlt években többen próbálkoztak a képalkotó eredmények és az NSCLC molekuláris expressziós profil között kapcsolatot keresni.

Célunk a NSCLC PET/CT beteganyagot felhasználva létrehozni egy olyan modellt, amely képes a PET/CT kép alapján megjósolni a tumor fenotípusát (PD-L1 vagy/és K-Ras). A projekt során – összesen 130 fő adatai alapján - cél a képi adatok jellemzése radiomikai, morfológiai szempontból, gépi tanulás segítségével, valamint a multimodális PET/CT képek alapján.