Mágneses gerjesztések időfüggő anizotrópia esetén

Magnetic excitations in case of time dependent magnetic anisotropy
2022/23/2.
Udvardi László
udvardi.laszlo@ttk.bme.hu
Fizikai Intézet, Elméleti Fizika Tanszék
tudományos főmunkatárs
Máth Benedek
Fizika BSc - fizikus

A mechanika, kvantummechanika alapfokú ismerete, programozáis jártasság

Napjainkban egyre nagyobb az érdeklődés a különböző spintronikai eszközök fejlesztése iránt. Ezek az eszközök, mint pl. spin-szelep, a vékonyrétegek mágneses és vezetési tulajdonságain alapulnak. A jelenleg rendelkezésre álló kísérleti eszközök lehetővé teszik akár csak néhány atom vastag vékonyrétegek mágneses tulajdonságainak a feltérképezését. A szilárdtestfizika egy másik aktívan kutatott területe a felületi akusztikus hullámok elektronikai alkalmazásai. Egy piezoelektromos lapraelektródákat párologtatva és azokat megfelelő frekvenciájú feszültséggel gerjesztve hullámokat hozhatunk létre annak felületén. Ha a piezoelektromos felületre mágneses vékonyréteget gőzőlünk, akkor tanulmányozhatjuk a felület rezgéseinek és a mágneses momentumok kölcsönhatását.

A diplomamunka során a rendszer egy egyszerú modelljét kell tanulmányozni analítikusan és numerikusan. Egy modell vékonyrétegben kell megvizsgálni a paraméteres rezonancia kialakulását.