Diplomamunka feladat a Fizikus mesterképzési szak hallgatói számára

A hallgató neve: Sulyok Ábel specializációja: Fizikus MSc - optika és fotonika
A záróvizsgát szervező tanszék neve: Fizika Intézet, Atomfizika Tanszék
A témavezető neve: dr. Barócsi Attila
- munkahelye: Fizika Intézet, Atomfizika Tanszék
- beosztása: egyetemi docens
- email címe: barocsi@eik.bme.hu
A konzulens neve: Ujhelyi Ferenc
- tanszéke: Fizika Intézet, Atomfizika Tanszék
- beosztása: tudományos főmunkatárs
- email címe: ujhelyi@eik.bme.hu
A kidolgozandó feladat címe: Beültethető lencsék optikai tulajdonságait mérő készülékek tesztelése és optimalizálása, a mérési adatok kiértékelése
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

A BME Fizikai Intézet Atomfizika Tanszéke résztvevő a Medicontur Orvostechnikai Kft. (MC) által vezetett, 2014-ben indult „A szürkehályog hatékony gyógyítását elősegítő orvostechnika kutatás-fejlesztések” projektnek, mely egyik fő célja a szürkehályogban szenvedő betegek részére beültethető (intraokuláris) műanyag szemlencsék (IOL) optikai tulajdonságainak minél pontosabb és megbízhatóbb mérése. Nagy kihívás a hidrofil lencsék mérése a beültetés utáni állapotot modellező vizes közegben, mert a hidratációs duzzadás jelensége miatt optikai paramétereik (így a közeg törésmutatója és a lencse alakja) megváltoznak. További kihívás a multifokális diffraktív lencsék optikai tulajdonságainak mérése, mert azok a fény hullámhosszával összemérhető nagyságú felületi struktúrával rendelkeznek, így mérésük rendkívül stabil mérőkészüléket és módszert igényel.

 

A hallgató bekapcsolódik az IO lencsék optikai tulajdonságainak mérésére kifejlesztett interferométer tesztelésébe, amely a lencsén áthaladó hullámfront topográfiájának mérésére alkalmas. Ebben a szabvány által előírt 546 nm-hez  közeli (543 nm-es) hullámhosszon tudunk hullámfront méréseket végezni in-situ körülmények között. Feladat: Hullámfront mérések referencia és teszt IOL mintákon vizes közegben, a mért hullámfront adatokból lencsealak számolása. A referencia mérési adatokból az interferométer aberrációinak, felbontásának és egyéb paramétereinek becslése, javaslat a a mérőrendszer beállítására és szükség szerinti optimalizálására. További feladat olyan szoftveres támogatás kialakítása, amely képes mind az interferométer nyers adatainak, mind az IO lencsék felületalakját nedves közegben mérni képes, átalakított konfokális mikroszkóp nyers adatainak manipulálására, illetve korrekciójára. Az IOL mérésekből a lencséket minősítő adatok származtatása, illetve javaslat a mérési protokollra. A beállítás és protokoll azért különösen fontos, mert a munka adott fázisában a rendszert a MC telephelyén kell majd üzembe helyezni. Az elvégzendő kutatás mind elméleti, mind kísérleti elemeket tartalmaz.

A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu