Szakdolgozat-választás

A hallgató neve: specializációja:
A záróvizsgát szervező tanszék neve: Fizika Intézet, Atomfizika Tanszék
A témavezető neve: Gali Ádám
- tanszéke: Fizika Intézet, Atomfizika Tanszék
- beosztása: egyetemi docens
- email címe: agali@eik.bme.hu
A kidolgozandó feladat címe: Szilícium-karbid nanorészecskék előállítása és jellemzése modern optikai módszerekkel
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

Biológiai jelzőrendszerek keresése forró kutatási téma, mert azok potenciálisan rákos daganatok vagy egyéb betegségek felderítésére és esetleg gyógyításra is felhasználhatóak lennének. A fénykibocsátó, fluoreszcens nanokristályok az egyik legfontosabb ágát képezik a biológiai jelzőrendszereknek. Kutatócsoportunk olyan újszerű nanokristály megalkotását célozta meg, amelyet élő szervezetben is biztonságosan lehet használni. A közelmúltban sikerült előállítani kisméretű (átmerő: 1-5 nanométer) szilíciumkarbid (SiC) nanokristályokat, amelyek megfelelnek ennek a célnak. A kezdeti eredmények nagyon biztatóak: kellően erős lumineszcenciát mutatott mind egyfoton, mind kétfoton gerjesztésre.

Célunk az, hogy a kibocsátott fényt „hangoljuk” a SiC nanorészecskék adalékolásával, illetve a felületi kezeléssel. Emellett törekszünk arra, hogy paramágneses színcentrumokat vigyünk be a SiC nanorészecskéinkbe. Az új SiC nanorészecskék optikai, mágneses és egyéb tulajdonságait a legmodernebb vizsgálati módszerekkel lehet megvizsgálni, amelyek a világon is egyedülállóak.

 

A diplomázó feladata a SiC nanorészecskék előállításában és/vagy jellemzésében való részvétel, illetve a mérési módszerek fejlesztése. A feladatok egy részét a Tanszéken rendelkezésre álló berendezéseken, illetve a Wigner Fizikai Kutatóközpont laborjaiban lehet elvégezni (PL, FTIR, Infra-AFM, ODMR, etc.).

A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu