BME Fizikai Tudományok Doktori Iskola
PhD témajavaslat

A témavezető neve: Péter László
- munkahelye: MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont
- beosztása: tudományos tanácsadó
- tudományos fokozata: MTA doktora
- email címe: peter.laszlo@wigner.mta.hu
A konzulens neve: Halbritter András
- tanszéke: BME Természettudományi Kar Fizika Tanszék
- beosztása: egyetemi tanár
- tudományos fokozata: MTA doktora
- email címe: halbritt@mail.bme.hu
A doktori munka készítésénak helye és címe:
MTA Wigner FK
1121 Budapest, Konkoly-Thege út 29-33.
A kidolgozandó feladat címe: Nanohuzalok előállítása, mágneses és transzport tulajdonságainak vizsgálata
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

Kutatócsoportunk két évtizede foglalkozik a spinfüggő elektrontranszport miatt fellépő óriás mágneses ellenállást (GMR) mutató, nanométeres skálájú fémes mágneses/nemmágneses multiréteg filmek elektrokémiai úton történő előállításával és a GMR jelenség kísérleti vizsgálatával. Az elektrokémiai módszer egyedülálló lehetőséget ad nanopórusos filmek üregeinek fémes anyaggal való történő kitöltésére, aminek révén 50-100 nm átmérőjű ún. nanohuzalokat lehet előállítani. A multiréteg filmek előállításához hasonlóan a nanohuzalok hossza mentén is létre lehet hozni kémiai összetétel-modulációt. Az így létrejövő multiréteges nanohuzal szintén mutatja a GMR jelenséget, sőt, az effektus jóval nagyobb is lehet a multiréteges filmeken tapasztaltnál. Mind a homogén, mind a multiréteges nanohuzaloknak ezen kívül is számos más érdekes tulajdonsága lehet, ami például alkalmas elemkombinációk alkalmazásával érhető el (lágy és kemény mágneses anyagok, mágneses fémek és félfémek vagy szupravezetők), a nemmágneses nanohuzalok esetén pedig például a termoelektromos tulajdonságok váltottak ki az utóbbi időben érdeklődést. A PhD hallgató feladata lenne nanohuzalok elektrokémiai előállítása, szerkezeti jellemzése elektronmikroszkópiával és röntgendiffrakcióval, valamint mágneses és transzport tulajdonságaiknak a vizsgálata. A kutatás egy drezdai kutatócsoporttal folyó együttműködés keretében fog történni, amelynek témája magnonikus kristályok előállítása elektrokémiai módszerekkel.

A jelentkezővel szemben támasztott elvárások:

MSc diploma (fizikus, mérnök-fizikus); angol nyelv középfokú ismerete, szakszöveg olvasási képesség; méréstechnikai és adatfeldogozási alapismeretek, valamint programozási ismeretek előnyt jelentenek

Nyilatkozat: A fenti munkahelyen a javasolt témában kutatás feltételei biztosítottak, a téma meghirdetését a munkahelyi vezető jóváhagyta.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu