BME Fizikai Tudományok Doktori Iskola
PhD témajavaslat

A témavezető neve: Pázmándi Tamás
- munkahelye: MTA Energiatudományi Kutatóközpont
- beosztása: tudományos főmunkatárs
- tudományos fokozata: PhD
- email címe: pazmandi.tamas@energia.mta.hu
A konzulens neve: Dr. Zagyvai Péter
- tanszéke: BME NTI
- beosztása: egyetemi docens
- tudományos fokozata: kandidátus
- email címe: zagyvai@reak.bme.hu
A doktori munka készítésénak helye és címe:
Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpont
1121 Budapest, Konkoly Thege Miklós út 29-33.
A kidolgozandó feladat címe: A 3. szintű valószínűségi biztonsági elemzés módszerének megalapozása
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

A nukleáris létesítmények biztonságának megítéléséhez a nemzetközi gyakorlatban egyre szélesebb körben alkalmaznak 3. szintű valószínűségi elemzéseket. A jövőben ezek további terjedése várható. A közelmúltban az OECD NEA (Organisation for Economic Co-operation and Development, Nuclear Energy Agency) egyik munkacsoportján keresztül az MTA Energiatudományi Kutatóközpont Sugárvédelmi Laboratórium bekapcsolódott az ezen a területen folyó munkába. Ez megfelelő keretet biztosít a PhD hallgató számára a nemzetközi szinten is élvonalba tartozó módszerek és jó gyakorlatok megismeréséhez, egyúttal segíti a nemzetközi kapcsolatrendszer kialakítását és elmélyítését is.

A hallgató bekapcsolódik a kutatócsoportban folyó fejlesztési munkába. Közreműködik a 3. szintű valószínűségi elemzések módszerének megalapozásában, valamint az ilyen elemzések hazai bevezethetőségének vizsgálatában. Ennek keretében részt vesz az ezen a szakterületen megjelent nemzetközi ajánlások, dokumentumok, tudományos közlemények felkutatásában és feldolgozásában, valamint a területen meghatározó szerepet vivő más országok gyakorlatának elemzésében. A munka során fel kell mérni az elemzésekhez szükséges eszközöket, azok rendelkezésre állását, valamint meg kell határozni a számításokhoz szükséges bemeneti adatok körét és elérhetőségét. Át kell tekinteni a hazai szabályozási környezetet, meg kell vizsgálni a 3. szintű valószínűségi elemzések bevezetéséhez szükséges lépéseket. A hallgató a hazai és nemzetközi irodalom áttekintése után megalapozza a 3. szintű biztonsági elemzés módszerét. Ezen belül kiválasztja a számítások során alkalmazandó modelleket, azok előnyeinek és hátrányainak összehasonlításával, valamint meghatározza az elemzés elvégzéséhez szükséges adatok és paraméterek körét. Összekapcsolja a 2. szintű valószínűségi elemzések eredményét a 3. szintű valószínűségi elemzések elvégzéséhez szükséges bemeneti adatokkal, definiálja a 3. szintű valószínűségi elemzések végső eredményét. Ezek alapján elkészít egy elemző eszközt, amelyben kidolgozza a számítási modulokat. Az elemző eszköz alkalmazhatóságát igazolja, és a működését bemutatja egy elemzés elkészítésével egy hazai létesítmény esetére fiktív bemenő adatokkal.

A munka az MTA Energiatudományi Kutatóközpont szakmai támogatásával zajlik.

A jelentkezővel szemben támasztott elvárások:

Önálló gondolkodásra képes, új ötletekkel rendelkezik, a sugárvédelem területén az átlagost meghaladó ismeretei vannak. Rendelkezik az angol nyelvű irodalom feldolgozásához és az eredmények ismertetéséhez szükséges nyelvismerettel, valamint c++ programozási ismeretekkel.

Nyilatkozat: A fenti munkahelyen a javasolt témában kutatás feltételei biztosítottak, a téma meghirdetését a munkahelyi vezető jóváhagyta.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu