Diplomamunka feladat a Fizikus mesterképzési szak hallgatói számára

A hallgató neve: Maróti János Endre specializációja: Fizikus MSc - nukleáris technika
A záróvizsgát szervező tanszék neve: BME Nukleáris Technikai Intézet
A témavezető neve: Dr. Kis Dániel Péter
- munkahelye: BME Nukleáris Technikai Intézet
- beosztása: egyetemi docens
- email címe: kis@reak.bme.hu
A konzulens neve: Babcsány Boglárka
- tanszéke: BME Nukleáris Technikai Intézet
- beosztása: tudományos segédmunkatárs
- email címe: boglarka.babcsany@reak.bme.hu
A kidolgozandó feladat címe: Diffúziós és SP3 számítások pontosságának vizsgálata VVER reaktorproblémákon
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

A BME Nukleáris Technikai Intézetén (NTI) belül 2014 szeptembere óta fejlesztés alatt áll egy, a szögfüggő fluxus gömbfüggvények szerinti kifejtésén alapuló egyszerűsített, ún. SPN transzportközelítést alkalmazó reaktorfizikai kód, mely transzportközelítés előnye az iparban és a kutatás-fejlesztésben legelterjedtebben használt diffúziós közelítéshez képest, hogy egynél nagyobb N esetében a szórás és a fluxus szögfüggésének anizotrópiáját is képes a lineárisan anizotropnál magasabb rendű közelítésben figyelembe venni, ezáltal pontosabb transzportmegoldást eredményezni. A fejlesztés eredményeként mára előállt a diffúziós és SP3 időfüggő és stacioner számítások végrehajtására is képes végeselem-módszeren alapuló SPNDYN reaktorfizikai kód, melynek felhasználásával lehetőségünk van az SP3 közelítésben rejlő diffúziós módszerhez képesti transzportkorrekciós potenciál vizsgálatára.

A hallgató feladata, hogy megismerkedjen először a VVER típusú reaktorok reaktorfizikai modellezésének gyakorlatával, majd az SPNDYN kód alkalmazásával. Ezt követően egy átfogó irodalomkutatás segítségével olyan VVER reaktorokra vonatkozó benchmarkfeladatot/feladatokat kell választania, melyeken keresztül az SPNDYN kód diffúziós és SP3 számítási képességeit alkalmasan tanulmányozni lehet. A feladat magában foglalja – amennyiben arra szükség van – a számításokhoz szükséges kevéscsoport csoportállandók generálását, illetve referencia transzporteredmények kiszámítását is egy erre alkalmas, a hallgató által megfelelő megfontolások alapján választott reaktorfizikai kód segítségével. A hallgatónak a kiválasztott problémán/problémákon keresztül elemeznie kell a diffúziós és SP3 számítási eredmények referenciaeredményekhez képesti pontosságát, továbbá a számítások hatékonysága tekintetében (pl. számítási időigény) összehasonlító elemzést kell végeznie. Tekintettel az SPNDYN kód képességeire, a hallgatónak lehetősége nyílik arra is, hogy a figyelembe vett szórási anizotrópia rendjének függvényében is elemezze eredményeit.

A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu