Diplomamunka feladat a Fizikus mesterképzési szak hallgatói számára

A hallgató neve: Kócziás Veronika specializációja: Fizikus MSc - orvosi fizika
A záróvizsgát szervező tanszék neve: Fizika Intézet, Atomfizika Tanszék
A témavezető neve: D. Erdei Gábor
- tanszéke: Fizika Intézet, Atomfizika Tanszék
- beosztása: docens
- email címe: erdei@eik.bme.hu
A kidolgozandó feladat címe: Tórikus intraokuláris műlencsék beültetési bizonytalanságból fakadó képalkotási hibáinak vizsgálata
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

A szaruhártya által okozott esetleges asztigmatizmust szürkehályogműtétek esetén speciális, ún. tórikus alakú műlencsékkel korrigálják (intraocular lens – IOL), a minél jobb látásélmény elérése érdekében. Ezek a forgásszimmetriával nem rendelkező optikai alkatrészek különböző mértékben érzékenyek az optikai tengelyük körüli elfordulásra, attól függően, hogy hány dioptria asztigmiát korrigálnak (cilinder). A várható képminőségromlást már többen vizsgálták klinikai kísérletekkel, IOL méretező programok segítségével vagy elméleti úton a paraxiális közelítés felhasználásával. Az újabb eredmények egybecsengenek: 10° szögelforulás alatt minimális képalkotási hibát jeleznek, míg 45° fölött akkorát, ami már teljesen elrontja a látóélességet.

 

Az összes módszer közös hiányossága, hogy sem a tórikus IOL cilinder értékét, sem a pupillaátmérőt nem veszik figyelembe, pedig az előbbitől az érzékenység, utóbbitól a képminőség függ erősen. Emellett a szimulációk nem a valós képminőséget határozzák meg. A cél tehát az, hogy valós sugárátvezetéssel és skalár diffrakciós számolásokkal valódi szemekről készült szemmodellekben határozzuk meg a beültetéskor fellépő kismértékű elfordulás okozta képminőségromlást, és keressük meg azt a cilinderérték határt, ami alatt nem is érdemes tórikus lencsét beültetni, mert az okozott bizonytalanság már nagyobb mint a reziduális asztigmia.

 

A hallgató feladata, hogy körülbelül 50 fő, 0,5-5,5 dioptria cilinderű, IOL beültetésen átesett páciens szeméről készült modellben elemezze a tórikus műlencseelfordulás függvényében kialakuló képminőségromlást, és vesse össze a klinikai tapasztalatokkal, szakirodalmi ismeretekkel. 1 dioptiánként kialakított öt tartományra határozza meg az átlagos képalkotási hiba szögfüggését, és határozza meg azt a cilinderértéket ami alatt már nem érdemes tórikus műlencsét implantálni.

 

A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu