Diplomamunka feladat a Fizikus mesterképzési szak hallgatói számára

A hallgató neve: Kardos Boldizsár specializációja: Fizikus MSc - nukleáris technika
A záróvizsgát szervező tanszék neve: BME NTI
A témavezető neve: Varju Tamás
- tanszéke: BME NTI
- beosztása: Tudományos segédmunkatárs
- email címe: varjutamas@reak.bme.hu
A kidolgozandó feladat címe: PSB-VVER kísérletek modellezése az APROS rendszerkóddal
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

Az Oroszországban létesített PSB-VVER termohidraulikai kísérleti berendezés célja a nagy teljesítményű VVER reaktorok biztonsági értékeléséhez használt rendszerkódok megfelelő szintű validációjának lehetővé tétele. A berendezés térfogataránya 1:300, magasságaránya 1:1, és a blokk névleges üzemállapotához tartozó nyomás és hőmérsékletviszonyokra van tervezve. A berendezéssel számos hűtőközeg-vesztéses és egyéb tranzienst vizsgáltak, és az eredményeket az OECD NEA adatbázisán keresztül tették elérhetővé.

A rendszerkódok egy dimenziós közelítésben modellezik az atomerőművek primer- és szekunder oldalán zajló kétfázisú, kapcsolt hő- és áramlástani folyamatokat. Az APROS kódot a VVER reaktorokat is üzemeltető Fortum cég, illetve a finn VTT kutatóintézet fejleszti 1986 óta, és validációjához számos VVER-specifikus kísérletet felhasználtak.

2019-ben a BME Nukleáris Technikai Intézetében (NTI) egy energetikai mérnöki MSc diplomaterv eredményeként elkészült a kísérleti berendezés APROS modellje, illetve az NC-1 jelű kísérlet elemzése. A modellben számos továbbfejlesztési potenciál rejlik, ugyanis a vizsgált NC-1 kísérlet szempontjából irreleváns alrendszereket (pl. hidroakkumulátorok, aktív ZÜHR, stb.) nem foglal magában. Továbbá a 2019 óra eltelt időben az APROS szoftver is számos új funkcióval bővült (’pipeline’ modul, felhasználói komponensek, beépített SCL script nyelv), melyek segítségével egy sokkal letisztultabb modell készíthető.

A hallgató feladata egy új PSB-VVER APROS modell készítése, illetve kísérleti eredményekkel való értékelése az alábbi részfeladatok megoldásával:

  • A PSB-VVER berendezéshez és kísérletekhez kapcsolódó szakirodalom feldolgozása.
  • A BME NTI-ben jelenleg használt APROS verzió, illetve a 2019-ben készült modell megismerése.
  • Új, teljes PSB-VVER modell készítése az APROS rendszerkódban, kihasználva a szoftver új funkcióit (’pipeline’ modul, felhasználói komponensek, beépített SCL script nyelv).
  • Az NC-1 jelű kísérlet szimulációja az új modellel és eredményeinek összehasonlítása a 2019-es modell, illetve a kísérlet mérési eredményeivel.
  • A CL-4.1-03 jelű, hidegági kisméretű csőtöréses tranziens vizsgálata és az eredmények összehasonlítása a méréssel.

 

A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu