2D anyagok heterostruktúráinak előállítása argon atmoszférában

MSc diplomamunka téma - nanotechnológia és anyagtudomány
MSc diplomamunka téma - kutatófizikus
2017/18/2.
Nemes-Incze Péter
nemes.incze.peter@energia.mta.hu
MTA - Energiatudományi Kutatóközpont, Topológia Nanoszerkezetekben Lendület csoport
tudományos munkatárs
Csonka Szabolcs
csonka@mono.eik.bme.hu
Intézet/Tanszék:
Fizika tanszék, Természettudományi Kar

Alapvető szilárdtestfizikai és kvantummechanikai ismeretek, motivált és kíváncsi hozzáállás.

Kétdimenziós kristályok egy elemi cella, vagy akár egyetlen atom vastagságú rétegekre vékonyíthatók, az ún. ragszalagos módszerrel[1]. A lehetséges ilyen réteges anyagok közé tartozik a grafén, átmeneti fém kalkogenidek (pl. MoS2), stb., megtalálhatóak köztük fémek, félfémek, szupravezetők, topologikus szigetelők, félvezetők, stb. Az atomi vastagságra való szétválasztásuk után, ezek az anyagok Legóval való építkezéshez hasonlóan újra egymásra helyezhetők. Ezáltal az építőkövek megfelelő kiválasztásával és előre megtervezett sorrendjével, a létrehozott mesterséges kristályok fizikai tulajdonságait személyre szabhatjuk.

Az ilyen mesterséges kristályok kialakítása során, sajnos jelentős akadályt jelent az adott anyagok érzékenysége a levegőbeli oxigén és víz jelenlétére. Emiatt szükségessé válik a heterostruktúrák kialakítása során a munkát argon, illetve nitrogén atmoszférában végezni. A jelölt diák bekapcsolódik az inert atmoszféra alatti mintapreparálás tesztelésébe, elsajátítja a heterostruktúrák készítésének részleteit, valamint az előállított mintákon atomerő mikroszkópos vizsgálatokat végez.

A munka együttműködésben zajlik külföldi és budapesti (BME, Wigner, ELTE) partnerekkel.

Az MSc munka során lehetőség van a legmodernebb kísérleti infrastruktúra használatával világszínvonalú kutatási munkába való bekapcsolódásba.