Csonkolt Hilbert tér módszer a kvantummechanikában

2017/18/2.
Takács Gábor
takacsg@eik.bme.hu
Elméleti Fizika Tanszék
egyetemi tanár
Szász-Schagrin Dávid
Fizika BSc - fizikus

Kiváló eredmények elméleti fizikából, erős matematikai háttér, numerikus és programozási készségek.

Az elmúlt években az erősen korrelált kvantumrendszerek területén az ún. csonkolt Hamiltoni vagy másképpen csonkolt Hilbert tér módszerek komoly fejlődésen mentek keresztül. A fejlődés részben elméleti téren (numerikus és analitikus renormálási csoport módszerek kidolgozásával, alkalmazás új modellcsaládokra, illetve új problémákra), részben pedig az alkalmazott numerikus módszerek területén (kiterjesztés 2-nél magasabb téridő dimenzióra, alkalmazás más módszerekkel kombinálva) is megmutatkozik. A munka során a módszert érdekes kvantummechanikai problémák (anharmonikus oszcillátorok, más egydimenziós potenciál problémák, PT invariáns rendszerek) megoldására alkalmazzuk, megpróbáljuk a rendelkezésre álló módszerek minél szélesebb repertoárját bevetve javítani hatékonyságát. Ez bevezetést ad általában a csonkolt Hamiltoni módszerbe, és egyben egy, a BSc tanulmányokhoz képest újfajta betekintést és számítási módszert nyújt kölcsönható kvantummechanikai rendszerek tanulmányozásához.