Komplex mágneses rendszerek vizsgálata nagyfrekvenciás elektronspin-rezonancia módszerrel

MSc diplomamunka téma - nanotechnológia és anyagtudomány
MSc diplomamunka téma - optika és fotonika
MSc diplomamunka téma - kutatófizikus
2017/18/2.
Dr. Szirmai Péter
szirmaipet@gmail.com
Lausannei Szövetségi Műszaki Egyetem, Svájc (EPFL), Laboratory of Nanostructures and Novel Electronic Materials
posztdoktor
Simon Ferenc
f.simon@eik.bme.hu
Intézet/Tanszék:
Fizika Tsz.
egyetemi tanár
Sági Olivér
Fizikus MSc - nanotechnológia és anyagtudomány

Egyes mágneses rendszerekben az erős kölcsönhatások ellenére sem alakul ki konvencionális hosszútávú mágneses rend a rendszer geometriai frusztrációja vagy  miatt. A rendezetlen mágneses állapotú, ún. kvantum-spinfolyadékok előállításukat, elméleti leírásukat, és kísérleti vizsgálatukat tekintve izgalmas kihívást jelentenek a modern anyagtudományban és szilárdtestkutatásban. A frusztrált rendszerek spingerjesztéseinek megismerésében a mikroszkopikus rezonancia-módszerek fundamentális jelentősegűek, ezekben kutató csoportjaink úttörőek és nemzetközileg is elismertek.

A jelölt nagyfrekvenciás elektronspin-rezonancia (ESR) mérések kivitelezéséhez és a mért eredmények feldolgozásához járul hozzá a a Lausanne-i Műszaki Egyetemen (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) új spinfolyadékokban. Az együttműködés keretében a jelentkező feladata Simon Ferenc laborjában (BME) a megismert rendszerek ellenállásának, dielektromos tulajdonságainak vizsgálata, ill. érdeklődésétől függően mágneses magrezonanciás (NMR) mérések elvégzése.