Gamma-spektrometriai detektorok kalibrációja megnövekedett sugárzási környezetben, a számlálási hatásfok optimálása a külső hatások árnyékolásának figyelembevételével

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Típus: 
MSc diplomamunka téma - nukleáris technika
Félév: 
2017/18/2.
Témavezető: 
Név: 
Dr. Völgyesi Péter
Email cím: 
volgyesi.peter@energia.mta.hu
Intézet/Tanszék/Cégnév: 
MTA Energiatudományi Kutatóközpont Sugárbiztonsági Laboratórium
Beosztás: 
Laboratóriumvezető
Konzulens: 
Név: 
Dr. Zagyvai Péter
Email cím: 
zagyvai@reak.bme.hu
Intézet/Tanszék: 
BME Nukleáris Intézet
Beosztás: 
egyetemi docens
Hallgató: 
Név: 
Šafár Alexander
Képzés: 
Fizikus MSc - nukleáris technika
Elvárások: 

Sugárvédelmi alapfogalmak ismerete. A "Sugárvédelem és jogi alapjai" tárgy sikeres elvégzése.

Leírás: 

Az MTA Energiatudományi Kutatóközpont Sugárbiztonsági Laboratóriuma számos gamma-spektroszkópiai mérést végez. Az elsősorban radioaktív és nukleáris anyagok karakterizálására irányuló laboratóriumi és helyszíni mérések mellett különféle atomerőműi berendezéseket (friss és kiégett fűtőelem-kazetták, primerköri csővezetékek, gőzfejlesztő, ioncserélő, pótvízrendszer elemei, stb.) is vizsgálunk. A változatos mérési feladatok és változó berendezések és helyszínek több különböző jellegű detektor használatát igénylik. A mennységi gamma-spektroszkópiai analízis alapja a detektor hatásfok-kalibrációja. Az eszközpark megújítása illetve új mérési feladatoknak való megfelelés miatt tavaly illetve idén több új detektort is vett osztályunk. Ezek kalibrációja a közeljövő feladata.
Az atomerőműben jellemző, hogy – a laboratóriummal ellentétben – más berendezések, zavaró sugárforrások vannak a mérési hely közelében. Emiatt a szokásos hatásfok-kalibráción kívül a detektorok oldalirányú érzékenységét is ki kell mérni, mert ennek alapján lehet megtervezni, hogy milyen árnyékolásra van szükség a zavaró sugárzás kellő gyengítése érdekében.
A vázolt kalibráción túl – a rendelkezésre álló időtől függően – a detektorok terhelhetőségének vizsgálata, illetve a kalibráció terheléstől függő csúszása vagy időbeli stabilitása is vizsgálat tárgyát képezheti.