Röntgenberendezés spektrumának szűrőzése különböző sugárminőségek létrehozására

X-ray equipment spectrum filtering to realization of different beam qualities
MSc diplomamunka téma - orvosi fizika
2019/20/2.
Dr. Finta Viktória
finta.viktoria@bfkh.gov.hu
Budapest Főváros Kormányhivatala, Metrológiai és Műszaki Felügyeleti Főosztály, Sugárfizikai és Kémiai Mérések Osztály
metrológus
Dr. Pesznyák Csilla
pesznyak@reak.bme.hu
Intézet/Tanszék:
NTI
Tóth Bendegúz
Fizikus MSc - orvosi fizika

számítógépes ismeretek, angol nyelvtudás

A röntgen berendezések fontos diagnosztikai eszközök, amelyek az ipari felhasználásokon kívül a gyógyászatban is jelentős szerepet kapnak. A röntgencsövek által létrehozott sugárnyaláb két komponensből, karakterisztikus és az ionizációból származó diszkrét vonalakból áll. Az egységes sugárspektrumok létrehozása un. „szűrők” alkalmazásával történik, amelyek a spektrum lágyságát vagy keménységét határozzák meg (pl: N20, N100… a számértékek a gerjesztő feszültséget jelentik, W un. széles spektrum, mammográfiás spektrum stb…). Ezek a szűrők különböző anyagok különböző vastagságú lemezei, amelyek a röntgen nyalábban helyezkednek el. A diplomamunka célja a BFKH Metrológiai és Műszaki Felügyeleti Főosztályán üzemeltetett röntgen berendezésben lévő két cső különböző sugárminőségeinek létrehozása, amelyek a szűrők felező rétegvastagságának mérésével valósíthatók meg.

A hallgató feladata, hogy

• tanulmányozza a röntgen sugárminőségek létrehozásának elvét és célját,
  • MC (Penelope) program segítségével modellezze a röntgennyaláb spektrumának átalakítását különböző szűrők esetén,
  • MC program segítségével modellezze a szűrőzött röntgen nyaláb félvezető detektor által mérhető spektrális eloszlását,