CT készülék geometriai kalibrációja távlatpontok meghatározásával

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Cím angolul: 
Geometrical callibration of a CT scanner using vanishing points
Típus: 
BSc szakdolgozat téma - alkalmazott fizika
BSc szakdolgozat téma - fizikus
Félév: 
2020/21/2.
Témavezető: 
Név: 
Légrády Dávid
Email cím: 
legrady@reak.bme.hu
Intézet/Tanszék/Cégnév: 
NTI
Beosztás: 
egy. docens
Hallgató: 
Név: 
Posztós Nóra
Képzés: 
Fizika BSc - alkalmazott fizika
Elvárások: 

vektorszámítási, hibaszámítás, méréskiértékelés, önálló munkavégzés

Leírás: 

A preklinikai célú CT készülékek  felbontásának nagyságrendje 50-100um. A mért adatokból három dimenziós elnyelési eloszlást készítő tomográfiás képrekonstrukciós eljárások számára bemenő paraméter a szkenner geometriai leírása, legfőképpen a forrás-detektorsík távolság, illetve a forgástengely helyzete és orientációja. Ezeknek a paramétereknek az ismerete legalább olyan pontosságban szükséges, mint amilyen felbontást el kívánunk a készülékkel érni, ezek a geometriai mennyiségek nem lemérhetőek közvetlen távolságméréssel. A bevett gyakorlat szerint egy ismert tárgy, egy azonos síkban elhelyezett fémgömbökből álltó objektum projekcióit veszik fel. Az  így kapott képeken automatikus képfelismerési eljárások segítségével a gömbök pozícióit megkeresik, majd ezekből az adatokból a geometriai paramétereket meghatározzák. Az eljárás robosztussá tehető, ha a szkenner geometriája fix, változó geometria esetén a gömbök elhelyezésének és felvételének sok szabályát be kell tartani ahhoz, hogy az algoritmus megbízhatóan működjön.

Az NTI-ben fejlesztett mikro-CT készülék geometriáját a vizsgált tárgyhoz igazodóan változtatni lehet, mely szükségessé teszi az esetenkénti újbóli geometriai kalibrációt, melyhez legtöbbször a céltárgy gömbjeinek pozícióit is igazítani kell.  A szakdolgozat célja egy alternatív geometriai kalibrációs eljárást kifejlesztése, mely egy szabályos kocka céltárgy párhuzamos éleinek detektálásán alapul. A térben párhuzamos élek projekciós vetületei egy pontba, a távlatpontba (vanishing point) tartanak. A szabályos kocka vetületéből élkeresés segítsévél meghatározható  a három távlatpont, ezekből pedig a forrás-detektor távolság.

A hallgató feladata az eljárás robosztusságának és alkalmazhatósgának megítélése. A hallgató feladata tehát annak elemzése, hogy egy kocka vetületi egyeneseinek hibája milyen forrás-detektor távolságbecslési bizonytalanságot eredményez.  A hibaterjedést befolyásolja a nagyítás is, melynek hatását a hallgatónak figyelembe kell vennie. 

A hallgató elvégezheti a feladatot:

- elméleti megfontolások alapján és/vagy

- numerikus számításokkal és/vagy

- mérések segítségével

 

Titkosítas: 
Hozzáférés nincs korlátozva