Integrálható modellek dinamikája

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Cím angolul: 
Dynamics of Integrable Models
Típus: 
MSc diplomamunka téma - kutatófizikus
Félév: 
2020/21/2.
Témavezető: 
Név: 
Pozsgai Balázs
Email cím: 
pozsgay.balazs@gmail.com
Intézet/Tanszék/Cégnév: 
ELTE Elméleti Fizikai Tanszék
Beosztás: 
tudományos munkatárs
Konzulens: 
Név: 
Kormos Márton
Email cím: 
kormosmarton@gmail.com
Intézet/Tanszék: 
BME, Fizikai Intézet, Elméleti Fizikai Tanszék
Beosztás: 
tudományos főmunkatárs
Elvárások: 

Többnyire 5-ös érdemjegy a fő elméleti tárgyakból, továbbá érdeklődés a matematikai módszerekkel egzaktul megoldható kvantummechanikai rendszerek, illetve a programozás és a numerikus módszerek irányába.

Leírás: 

,,Harmonikus oszcillátor, hidrogénatom, Van-e más is a világon, én nem tudhatom.'' -szól a fizikus induló, azonban ezen a ponton téved. A kvantummechanikai modelleknek létezik egy viszonylag széles osztálya, melyek egzaktul, vagyis közelítések nélkül, tisztán elméleti módszerekkel megoldhatóak: ezek az úgynevezett egydimenziós integrálható modellek. Közös tulajdonságuk, hogy egy térbeli dimenzióban írhatóak fel, és létezik bennük végtelen sok (extenzív, lokális) megmaradó mennyiség, melyek erősen korlátozzák a megvalósuló dinamikai folyamatokat. Így gyakran a teljesen egzakt, analitikus megoldás is lehetővé válik. És bár az egydimenziós voltuk miatt nem tudják modellezni a teljes, 3 dimenziós fizikai világot, bizonyos anyagok leírására nagy pontossággal alkalmazhatóak. Sőt, ma már kísérletekben külön is létre tudják hozni ezeket a modelleket, és így tanulmányozzák a létrejövő egzotikus kvantummechanikai viselkedésüket.

A diplomamunka célja az integrálható modellek dinamikájának, ezen belül is az egyensúlyi, illetve nem-egyensúlyi korrelációs függvényeinek a vizsgálata. Annak ellenére, hogy az elméletek egzakt megoldása elvileg ismert, számos fizika mennyiség konkrét kiszámítása igen komoly feladat. A diplomamunka ehhez járulna hozzá, egyrészt az elméleti számolások, másrészt a numerikus módszerek területén. A hallgató az ,,MTA-ELTE Lendület Integrálható Kvantumdinamika Kutatócsoport'' munkájába csatlakozik majd be, és az ott zajló kutatásokhoz járul majd hozzá.

Titkosítas: 
Hozzáférés nincs korlátozva