Grafénre leválasztott fémklaszterek elektronszerkezetének vizsgálata kvantumkémiai és szilárdtestfizikai módszerekkel

Study of metalic clusters deposited on graphene by means of quantum chemistry and solid state physics methods
MSc diplomamunka téma - nanotechnológia és anyagtudomány
2020/21/2.
Dr. Höltzl Tibor
tibor.holtzl@furukawaelectric.com
MTA-BME Számítógépvezérelt Kémia Kutatócsoport, Furukawa Electric Technológiai Intézet
tudományos munkatárs, csoportvezető
Dr. Gali Ádám
agali@eik.bme.hu
Intézet/Tanszék:
BME, Atomfizika Tanszék
egyetemi tanár
Guba Márton
Fizikus MSc - nanotechnológia és anyagtudomány

Kvantumkémiai és/vagy szilárdtestfizikai számítások elvégzésében szerzett tapasztalat és az elméleti háttér ismerete előnyös. Szintén hasznos Python programozási nyelv ismerete. Szorgalmas és érdeklődő diákokat várunk.

Höltzl Tibor Nano-reaktivitás csoportjába várunk diákokat, akik grafén felületre leválasztott fémklaszterek elektronszerkezetének, transzporttulajdonságainak és reaktivitásának tanulmányozásába kapcsolódnak be.

A jelölt kvantumkémiai és szilárdtestfizikai számítások segítségével meghatározza a különböző méretű aranyklaszterek és a grafén közötti kölcsönhatás nagyságát, a töltéstranszfer mértékét és az aranyklaszterhez kapcsolódó reaktánsok elektronszerkezetre és transzporttulajdonságokra gyakorolt hatását. Az eredményeket elektronszerkezet és lokális transzport analízis segítségével értelmezi.

A munka szorosan kapcsolódik a számos rangos egyetem, kutatóintézet és cég együttműködésében történő fémklaszter alapú szén-dioxid redukcióra alkalmas katalizátorok tervezéséhez és kísérleti megvalósításához, így a jelölt élenjáró, nemzetközi kutatásba kapcsolódhat be.