Növénybiológiai minták időben változó fluoreszcencia válaszjeleinek kontrolált adatgyűjtése

Controlled data collection of the time-varying fluorescence response of plant biological samples
BSc szakdolgozat téma - alkalmazott fizika
2021/22/2.
Dr. Lenk Sándor
lenk.sandor@ttk.bme.hu
BME Atomfizika Tanszék
Mayer Péter József
Fizika BSc - alkalmazott fizika

Programozási ismeretek, biofizikai érdeklődés

A BME Atomfizika Tanszéke növénybiológiai területen kutató partnereivel (ELTE, Wageningeni Egyetem) együttműködve fluoreszcencia alapú mérési elrendezéseket fejlesztett ki növényi fotoszintetikus rendszerek vizsgálatára. A vizsgálandó mintákat lézerforrással gerjesztjük és korszerű, nagy időfelbontású méréstechnikával mérjük a növény minta által emittált fény fluoreszcencia válaszát. Intenzív megvilágítás esetén ezek a fluoreszcencia lecsengési idők jelentős időbeli változást mutatnak.

A hallgató feladata, hogy a fluoreszcencia alapjelenségét, a növények fluoreszcencia fénykibocsátási jelenségeit, valamint az alkalmazott méréstechnika alapjait megismerje. Fejlesszen és implementáljon olyan új adatgyűjtési és feldolgozási megoldásokat, mellyel az időben változó fluoreszcencia válasz segítségével a növények fluoreszcencia fénykibocsátása karakterizálható.