Gravitációs hullámok kozmológiai környezetben

Gravitational waves in cosmological settings
2022/23/2.
Rácz István
racz.istvan@wigner.hu
Wigner FK/Elméleti Fizika Osztály
tudományos tanácsadó
Prof. Takács Gábor
takacsg@eik.bme.hu
Intézet/Tanszék:
BME Elméleti Fizika Tanszék
egyetemi tanár
Östör János
Fizika BSc - fizikus

Mindenképpen előny, ha a jelölt az analízis képzés során jó alapokra tett szert. Emellett alapszintű C++ programozási képességre lesz szükség a csoportunk által kifejlesztett programcsomag hatékony adaptálásában.

Gravitációs hullámok kozmológiai környezetben

A gravitációs hullámok (GW) nagy lehetőséget kínálnak a kozmológiai dinamikai folyamatok megértéséhez. Ezért a GW hullámok megfelelő meghatározása és jellemzése kozmológiai környezetben döntő fontosságú. Különösen fontos megérteni a GW-háttér sztochasztikus természetének általános tulajdonságait a korai univerzumban, valamint a GW-háttérnek a standard inflációs paradigmával és a primordiális fekete lyukak kialakulásával való kapcsolatát. A javasolt munkában analitikus és numerikus eszközökkel kívánjuk vizsgálni a GW keletkezését kozmológiai környezetben. Megjegyezzük, hogy a széles körben használt kezdeti adatgenerátorok sok hamis sugárzást eredményeznek, szennyezve a kezdeti adataik időbeli fejlődését. Ezért fő célunk annak megértése, hogy a [1,2]-ben tárgyalt, radikálisan új technikák milyen mértékben segíthetnek a kozmológiai eredetű gravitációs sugárzás pontosabb leírásában.

[1] I.Rácz, Constraints as evolutionary systems, Class. Quant. Grav. 33 015014 (2016)

[2] I. Rácz: Cauchy problem as a two-surface based 'geometrodynamics', Class. Quant. Grav. 32 015006 (2015)