Szimultán többszeletes képalkotás alkalmazása feladatfüggő funkcionális MRI vizsgálatokban

Simultaneous, multislice imaging in functional MRI studies
BSc szakdolgozat téma - alkalmazott fizika
2022/23/2.
Dr. Gyebnár Gyula
gyebnar.gyula@semmelweis.hu
Semmelweis Egyetem, Általános Orvostudományi Kar, Neuroradiológiai Tanszék
tudományos munkatárs
Dr. Simon Ferenc
simon.ferenc@ttk.bme.hu
Intézet/Tanszék:
Fizika Tsz.
egyetemi tanár
Gilányi Lilla
Fizika BSc - fizikus

Jó kísérletező kedv, jó angol nyelvtudás, elkötelezettség orvosi-fizikai kutatások iránt, rugalmas munkaidőbeosztáshoz való alkalmazkodási képesség. Matlab-környezet ismerete és alapvető programozási készségek.

A központi idegrendszeri betegségek vizsgálatában az elektrofiziológiai módszerek mellett az utóbbi bő évtizedben teret nyertek a mágneses rezonancián (MR) alapuló funkcionális képalkotó eljárások, melyek a neuroradiológia és a kognitív idegtudomány határterületét képezik [1]. A vér-oxigenáció szintjének (blood-oxygen level dependent, BOLD) mérésén alapuló feladatfüggő funkcionális MR (fMRI) eljárással a neurális aktivitások lokalizációja vizsgálható. Az fMRI-t alap- és klinikai kutatásokban elterjedten alkalmazzák, csoportszintű statisztikai értékeléssel. Idegsebészeti beavatkozások tervezése során az egészséges idegi folyamatok ellátásáért felelős, védendő agyterületek egyedi mintázatának meghatározásában van szerepe [2]. A felvételek értékelésében mindkét alkalmazási terület esetén fontos a megfelelő statisztikai erő, melynek a jó képminőség, valamint a részletes térbeli és időbeli felbontás képezi az alapját [3].

A Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinika részeként működő Neuroradiológia Tanszéken, a Philips Ingenia 3T MRI berendezésen rutinszerűen végzünk klinikai célú fMRI vizsgálatokat. A scanneren a közelmúltban elérhetővé vált modern képgyorsítási technika, a szimultán többszeletes képalkotás (simultaneous multislice imaging - SMS) [4]lehetővé teszi a teljes agyi felvételek készítéséhez szükséges idő jelentős lecsökkentését, így az fMRI vizsgálatok gyorsítását is. A technikát jelenleg rutinszerűen alkalmazzuk nyugalmi (resting state) fMRI, valamint nagy szögfelbontású diffúziós mérések során, a feladatfüggő fMRI vizsgálatokban azonban még nem került bevezetésre.

A hallgató feladatai:

-        Az fMRI adatfeldolgozásban a nemzetközi irodalomban elterjedt módszerek, eljárások, és feldolgozó szoftverek megismerése.

-        Részvétel feladatfüggő fMRI adatok gyűjtésében, a jelenlegi és az SMS-technikával gyorsított képalkotó szekvenciák alkalmazásával, egészséges önkénteseken.

-        A gyűjtött adatok feldolgozása, a gyorsítás képminőségre gyakorolt hatásának értékelése.

-        Referenciák:

-        1.    Orringer, D.A., D.R. Vago, and A.J. Golby, Clinical applications and future directions of functional MRI. Semin Neurol, 2012. 32(4): p. 466-75.

-        2.    Haller, S. and A.J. Bartsch, Pitfalls in FMRI. Eur Radiol, 2009. 19(11): p. 2689-706.

-        3.    Kozák, L.R., et al., [Functional magnetic resonance imaging for cortical mapping in epilepsy]. Ideggyogy Sz, 2011. 64(9-10): p. 294-9.

-        4.    Barth, M., et al., Simultaneous multislice (SMS) imaging techniques. Magn Reson Med, 2016. 75(1): p. 63-81.