Diplomamunka feladat a Fizikus mesterképzési szak hallgatói számára

A hallgató neve: Pukler Márton specializációja: Fizikus MSc - nukleáris technika
A záróvizsgát szervező tanszék neve: NTI
A témavezető neve: Légrády Dávid
- tanszéke: NTI
- beosztása: egy.docens
- email címe: legrady@reak.bme.hu
A kidolgozandó feladat címe: A GUARDYAN kód számítási hatékonyságának növelése
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

Az NTI-ben fejlesztett, az időfüggést direkt szimulációval kezelő reaktordinamikai célú Monte-Carlo alapú GUARDYAN (GPU Assisted Reactor Dynamic Analysis) kód  a fél évtizedes fejlesztés eredményeképpen alkalmassá vált atomerőművek tranziens jelenségeinek szimulációjára. Szemben a bevett reaktordinamikai számítási módszerekkel, a GUARDYAN számítási sémája minimalizálja a fizikai folyamatok modellezésénél alkalmazott közelítéseket. A reaktorok gyors reaktortranzienseit érintő biztonsági elemzéseit így validálni lehet a GUARDYAN kód segítségével. A kód hátránya, a futási idő: néhány reaktormásodperc szimulációja néhány tucat óra számítási időt jelent. A hallgató feladata a kód számítási  hatékonyságának növelése szóráscsökkentési eljárások segítségével. 

 

A hallgató feladata az értékességfüggvény (adjungáltfüggvény) alapján történő kölcsönhatási törvények torzítási sémájának kidolgozása és alkalmazása az adjungált alapú Wodcock-módszer és a fürkészminták (Sampling Importance Resampling) szögsorsolási technikák segítségével. A hallgató feladata elemezni, hogy az adjungáltfüggvény ismeretének hiányosságai hogyan befolyásolják a gyorsítás mértékét. A hallgató feladata determinisztikusan előállított adjungáltfüggvény alkalmazása, akár eltérő térbeli részletezettségű, egymásba ágyazott adjungált-térképek alapján. A hallgató további feladata az adjungáltfüggvények alkalmazása a GUARDYAN kódban már implementált populáció-alapú fésülés szóráscsökkentési eljárásában is, és az eredményeket saját eredményeivel a hatékonyság növelése szempontjából összevetni. A hallgató feladata  emellett a szimuláció hatékonysága szempontjából döntő fontosságú egyéb faktorok azonosítása és lehetőség szerinti javítása.

 
A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu