Diplomamunka feladat a Fizikus mesterképzési szak hallgatói számára

A hallgató neve: Fekete Dávid specializációja: Fizikus MSc - orvosi fizika
A záróvizsgát szervező tanszék neve: NTI
A témavezető neve: Dr. Légrády Dávid
- tanszéke: NTI
- beosztása: Egy.docens
- email címe: legrady@reak.bme.hu
A kidolgozandó feladat címe: A gép tanulási algoritmusok hatékonyságának vizsgálata a vizuális képminőséget befolyásoló paratméterek függvényében
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

A gép tanulásos algoritmusok térnyerése a műszaki feladatok szinte minden területén szembeötlő, nem kivétel ebben az orvosi képalkotás sem. Általában az orvosi szem vizuális észlelete számára készített, humán befogadóra optimalizált képalkotó algoritmusok kimeneteit használja fel a neurális háló, hogy radiomikai mérőszámokat határozzon meg, diagnosztikus döntést kíséreljen meg vagy a kép zajtartalmát csökkentse. A mesterséges intelligencia kimenetei oldalához jelenleg még nem gyakori (általában a számítási kapacitás szűkössége miatt) a bemenő információtartalom maximlizálása szemben a humán befogadó vizuális információfeldolgozási szempontjai helyett. A téma lényege annak vizsgálata, hogy a bemenő adathalmaz szerkezete hogyan befolyásolja a gépi tanulás kimenetelének minőségét elsősorban a vizuális észleletet pozitívan befolyásoló képfelvételi, képrekonstrukciós és képfeldolgozási lépések tekintetében. A vizsgálat célja annak eldöntése, hogy mely paraméterek befolyásolják egy gépi megfigyelő tanulási folyamatát a leginkább. A vizsgálathoz rendelkezésre áll CT és MRI modalitású mérőberendezések, Monte-Carlo alapú mérésiadat-szimulátorok, tomográfiás képrekonstrukciós szoftverek és képfeldolgozási algoritmusok, melyekkel a szükséges tanuló adatsorok előállíthatóak. 

A hallgató feladata

- olyan mérési és/vagy szimiulált probléma megfogalmazása, mellyel a gépi tanulási algoritmus input-érzékenysége tesztelhető,

- a mérése/ szimulációk paraméterfüggő elvégzése a gépi tanulás számára,

- a neurális háló létrehozása és betanítása,

- az eredmények értékelése. 

Mivel a folyamatot a mérési vagy szimulációs idő mértéke illetve a szükséges háló számítási kapacitásigénye könnyen ellehetetleníti, a problémát le kell egyszerűsíteni a praktikusan megvalósítható méretre.  

A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu