Diplomamunka feladat a Fizikus mesterképzési szak hallgatói számára

A hallgató neve: Theisz Zoltán specializációja: Fizikus MSc - nukleáris technika
A záróvizsgát szervező tanszék neve: BME Nukleáris Technika Intézet
A témavezető neve: Dr. Czifrus Szabolcs
- munkahelye: BME Nukleáris Technika Intézet
- beosztása: igazgató, egyetemi docens
- email címe: czifrus@reak.bme.hu
A konzulens neve: Varju Tamás
- tanszéke: BME Nukleáris Technika Intézet
- beosztása: Tudományos segédmunkatárs
- email címe: varjutamas@reak.bme.hu
A kidolgozandó feladat címe: APROS rendszerkóddal végzett SBLOCA tranziensek statisztikai vizsgálata
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

Az atomerőművek üzemzavarainak vizsgálatakor fontos szerepet játszik az SBLOCA (Small Break Loss Of Coolant Accident) mihamarabbi felismerése, mivel ezáltal hatékonyan lehet segíteni az célzott operátori beavatkozást. Az SBLOCA sajátossága, hogy a törések kis mérete folytán a folyamatok hosszú ideig hasonlónak tűnhetnek a stacionárius üzemvitelhez, ezért intenzív idősor-elemzés szükséges ahhoz, hogy statisztikus módszerekkel kimutatható lehessen a törés helye és nagysága a primer körben. A folyamat statisztikai elemzéséhez előfeltétel nagy mennyiségű adat megléte és feldolgozhatósága, amely tényleges mérések esetében nehezen kivitelezhető, viszont részletes termohidraulikai szimulációs rendszerkódokra támaszkodva megvalósíthatónak tűnik. A diplomamunka célja annak vizsgálata, hogy az idősorok statisztikus elemzése megfelelő matematikai eszközökkel mennyire képes felfedni egy SBLOCA fennállását, ezzel esetleg támogatva az operátor döntéshozatalát.

Az BME NTI rendelkezik a Paksi Atomerőmű termohidraulikai rendszerének egy részletes, saját fejlesztésű APROS modelljével, melynek segítségével a célkitűzés vizsgálatához szükséges nagy mennyiségű számítás elvégezhető és így a diplomamunka célja megvalósítható.

A diplomamunka keretében a hallgatónak a következő feladatok elvégzése lett kitűzve:

  1. A BME NTI által kifejlesztett Paksi Atomerőmű termohidraulikai APROS rendszer modellje determinisztikus számítások elvégzésére készült. A mérési hibák által a szabályzókörökbe bekerülő véletlenszerűség modellezésével és az SBLOCA vizsgálatokhoz szükséges átalakításokkal készítse fel a rendszerkódot realisztikus idősorok kinyerésére.
  2. Vizsgálja meg és statisztikai módszerek segítségével bizonyítsa, hogy a mérési hibák által generált véletlenszerűség nem változtatja meg a jelenlegi APROS rendszerkód stacionárius viselkedését.
  3. Dolgozza fel statisztikai idősorelemzés és/vagy tanuló algoritmusok segítségével a különböző SBLOCA tranziensek számítási eredményeit. Ezt követően vizsgálja meg, hogy az algoritmus képes-e megfelelően azonosítani a törés helyét és méretét az ÜV-1 jel megjelenéséig.
  4. Értékelje ki annak a lehetőségét, hogy milyen mértékben érdemes az ÜV-1 jelet követő, legfeljebb a tranziens első fél órájáig terjedő időszak tranzienseit további statisztikai analízisnek kitenni azért, hogy ezáltal pontosabb képet lehessen kapni az SBLOCA töréshelyeiről és törésméreteiről. Az analízist elég megfelelően kiválasztott tranziensek idősoraival szemléltetnie.

 

A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu