Szakdolgozat-választás

A hallgató neve: Molnár Szabolcs specializációja: Fizika BSc - fizikus
A záróvizsgát szervező tanszék neve: Elméleti Fizika Tanszék
A témavezető neve: Nyári Bendegúz
- munkahelye: Elméleti Fizika Tanszék
- beosztása: doktorvárományos
- email címe: nyari.bendeguz@ttk.bme.hu
A konzulens neve: Szunyogh László
- tanszéke: Elméleti Fizika Tanszék
- beosztása: egyetemi tanár
- email címe: szunyogh.laszlo@ttk.bme.hu
A kidolgozandó feladat címe: Négyspin-kölcsönhatások felületi atomi struktúrákban
A téma rövid leírása, a megoldandó legfontosabb feladatok felsorolása:

Szilárdtestekben a mágneses rendeződés vizsgálatára legtöbbször különböző spinmodelleket alkalmazunk, amelyek a mágneses rendszer energiáját a spinszabadsági fokok segítségével írják le. Erre a legismertebb példa a Heisenberg kicserélődési kölcsönhatás, amelyben a két spinvektor skalárszorzata jelenik meg. Az izotrop kétspin-kölcsönhatás alkalmas a ferromágneses és antiferromágneses rendeződések leírására. A relatisztikus eredetű mágneses anizotrópia és Dzyaloshinskii–Moriya-kölcsönhatások figyelembevételéhez azonban szükséges a kétspin-kölcsönhatás tenzoriális kiterjesztése. Ezen felül számos valós mágneses rendszer megértéséhez bonyolultab többspin-kölcsönhatások bevezetése szükséges. Ilyen rendszerek a tömbi vagy felületi mágneses skyrmionok és az atomi spinláncok, ahol már igazolták, hogy a négyspin-kölcsönhatások jelentős szerepet játszanak a mágneses struktúrák kialakulásában.

A rendelkezésre álló irodalom alapján a hallgató megismerkedik a spinmodellekben szereplő kölcsönhatási paraméterek számításának ab initio elméletével, különös tekintettel a tanszéki feljesztés alatt álló, csoportelméleti módszereken alapuló eljárásra. Feladata lesz a már meglévő két- és négyspin-kölcsönhatásokat illesztő programkód szisztematikus tesztelése különböző felületi mágneses atomi struktúrák esetében. A beágyazott atomfürt KorringaKohnRostoker-módszeren alapuló programkóddal számításokat végez különböző mágneses konfigurációkra, majd a kapott enegia értékekre illeszti a kölcsönhatási paramétereket. Ahol erre lehetőség nyílik, az eredményeket összehasonlítja más módszerekből kapott eredményekkel és irodalmi adatokkal. Amennyiben a számolások ütemben haladnak, a módszer tesztelése kiterjeszthető mágneses felületekre, vékonyrétegekre és tömbi mágnesekre.

 

A záróvizsga kijelölt tételei:
Dátum:
Hallgató aláírása:
Témavezető aláírása*:
Tanszéki konzulens aláírása:
A témakiírását jóváhagyom
(tanszékvezető aláírása):
*A témavezető jelen feladatkiírás aláírásával tudomásul veszi, hogy a BME TVSZ 145. és 146.§ alapján az egyetem a képzési célok megvalósulása érdekében a szakdolgozatok, illetve diplomamunkák nyilvánosságát tartja elsődlegesnek. A hozzáférés korlátozása csak kivételes esetben, a dékán előzetes hozzájárulásával lehetséges.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Természettudományi Kar
1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. K épület I. em. 18.
www.ttk.bme.hu