Különböző besugárzási technikák dozimetriai vizsgálata teljes központi idegrendszeri (CNS) tumorok esetén

Dosimetry analyses of different radiation therapy techniques for CNS tumours
MSc diplomamunka téma - orvosi fizika
2019/20/2.
Dr. Pesznyak Csilla
pesznyak@reak.bme.hu
Nukleáris Technikai Intézet
Koszta Enikő
Fizikus MSc - orvosi fizika

angol nyelv, számítógépes iemeretek

A teljes központi idegrendszeri (CNS) tumorok esetén különböző besugárzási technikák klinikai alkalmazása ismert. A klinikai gyakorlatban egyaránt alkalmazzák a 3D konformális technikát és az intenzitás modulált sugárterápia különböző típusait (IMRT). Bármely technika esetén nagyon szigorú minőségbiztosítás és dozimetriai ellenőrzés szükséges, illetve a betegbiztonság érdekében nélkülözhetetlen a különböző képalkotó modalitások használata. A diplomamunkát az Országos Onkológiai Intézetben kell elkészíteni, ahol a hallgató megtanulja a Varian Eclipse tervezőrendszer használatát. A diplomamunka célja, hogy a daganatos betegek esetén vizsgálja a besugárzási terv minőségi és dozimetriai paramétereit, és meghatározza a klinikai alkalmazhatóságának minőségi követelményeit. A hallgató feladatai:

1. A különböző besugárzás-tervezési technikák megismerés

2. Irodalomkutatás a CNS tumorok besugárzás-tervezésével kapcsolatban

3. CNS tumorok sugárterápiás tervének elkészítése 3D konformális, IMRT és RapidArc technikákkal.

4. Dózis-térfogat hisztogram elemzése és dozimetriai paraméterek kigyűjtése a céltérfogatról és védendő szervekről, az eredmények értékelése a homogenitás és konformitás indexek segítségével.

5. A besugárzási technikák minőségellenőrzési, minőségbiztosítási protokolljának elkészítése CNS kezelések esetén.

6. Különböző technikákkal készült besugárzási tervek dozimetriai ellenőrzése és elemzése.