Annulus biliárdok és általánosításaik

Annular billliards and their generalizations
2022/23/2.
Bálint Péter
balint.peter@ttk.bme.hu
Matematika Intézet, Sztochasztika Tanszék
Szunyogh László
szunyogh.laszlo@ttk.bme.hu
Intézet/Tanszék:
Elméleti Fizika Tanszék
egyetemi tanár
Dénes Gergő
Fizika BSc - fizikus

érdeklődés kaotikus dinamikai rendszerek iránt

megfelelő matematikai háttér (analízis, lineáris algebra, sztochasztika ismeretek)

angol nyelvtudás

Az annulus biliárdot úgy kapjuk, ha egy kör alakú tartományból kivágunk egy kör alakú ütközőt, és a fennmaradó részen tanulmányozzuk egy klasszikus tömegpont mozgását, mely a tartomány belsejében egyenes vonalú egyenletes mozgást végez, a határról pedig a geometriai optika szabályai szerint visszaverődik. Könnyen látható, hogy amennyiben a két kör koncentrikus, a mozgás integrálható. Más esetekben azonban a geometriai paraméterektől függően változatos dinamikai viselkedés figyelhető meg.

A szakdolgozó feladata, hogy feltárja a témara vonatkozó szakirodalmat, valamint vizsgáljon további általánosítási lehetőségeket.